31. března 2016 14:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Itálie zadržela zdravotní sestru. Měla zabít 13 pacientů heparinem

Pacient - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pacient - ilustrační | foto: Shutterstock

ŘÍM Italská policie zadržela zdravotní sestru, která je podezřelá ze zabití 13 pacientů ve státní nemocnici v toskánském městě Piombino. Informovala o tom ve čtvrtek agentura ANSA. Oběti, kterým bylo kolem osmdesáti let, pocházely z jednotky intenzivní péče a v nemocnici většinou podstoupily chirurgický zákrok.

Podle nejmenovaných zdrojů blízkých vyšetřování zdravotnice pacienty zabila tím, že jim podávala léky, které neměli užívat. Většina pacientů trpěla při zákroku vážným krvácením a vyšetřovatelé zjistili, že mají v krvi desetkrát vyšší množství léků snižujících srážlivost krve než je doporučené množství. Zdravotní sestra obětem údajně podávala heparin, tedy prostředek snižující srážlivost krve.

Vyšetřovatelé na tiskové konferenci uvedli, že žádný z pacientů nebyl smrtelně nemocný. Podstupovali zákroky jako byla například rutinní operace zlomené stehenní kosti.

K úmrtí pacientů docházelo od ledna 2014 do poloviny loňského roku. Vyšetřování podezřelých úmrtí bylo zahájeno loni v červnu. Pětapadesátiletá zdravotní sestra byla přítomna u všech chirurgických zákroků. Po zahájení vyšetřování ji přemístili na jiné oddělení, zadrželi ji ve středu večer ve městě Pisa. Motiv jejího činu je nejasný, žena ale údajně v minulosti trpěla depresemi. Pocházela ze severoitalské Savony, v Toskánsku ale žila od začátku 80. let.

Zdravotnice byla zadržena jen pár dní poté, co soud v Ravenně shledal vinnou jinou zdravotní sestru, která injekcí zabila osmasedmdesátiletého pacienta. Odsouzena byla na doživotí.

Podobný případ se stal v roce 2006 i v České republice, kde pracovník anesteziologicko-resuscitačního oddělení havlíčkobrodské nemocnice Petr Zelenka podával pacientům heparin. Vlivem tohoto léku se jim zředila krev a někteří vykrváceli. Soudy Zelenkovi prokázaly, že zavraždil sedm lidí a u dalších deseti se o to pokusil. Dostal za to doživotní trest.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!