5. března 2018 5:30, aktualizováno  12:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Itálie zvolila populismus. Zvítězila středopravá koalice, sestavit vládu bude složité

Vedení středopravé koalice - šéfka hnutí Italští bratři Giorgia Meloniová, lídr... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vedení středopravé koalice - šéfka hnutí Italští bratři Giorgia Meloniová, lídr... | foto: Reuters

ŘÍM/PRAHA  Podle prvních odhadů výsledků nedělních parlamentních voleb v Itálii vyhrála středopravá koalice, v níž jsou nejvýraznějšími silami strana Vzhůru, Itálie (FI) expremiéra Silvia Berlusconiho a protiimigrační a euroskeptická Liga severu (LN) Mattea Salviniho. Prognózy napovídají, že ani jedna z hlavních politických sil nezíská parlamentní většinu.

„Koalice pravého středu vyhrála a je připravena vládnout,“ komentoval v pondělí předběžné výsledky italských voleb šéf protiimigrantské a euroskeptické Ligy severu Matteo Salvini. 

Podle dosavadního sčítání hlasů se nejsilnější stranou v Itálii sice stalo populistické protestní Hnutí pět hvězd (M5S), ale náskok si před ním udržela středopravá koalice zhruba o 3,5 procentního bodu.

Doposud vládnoucí Demokratická strana bývalého premiéra Mattea Renziho podle odhadů skončila třetí a uvedla, že pokud se první odhady potvrdí, odchází do opozice.

„Voliči se vyslovili jasně a nezvratně. Populisté vyhráli, Demokratická strana prohrála,“ napsal na facebooku senátor za tuto stranu Andrea Marcucci. Šéf Demokratické strany, expremiér Renzi se podle agentury ANSA kvůli volebním výsledkům rozhodl odstoupit z vedení.

Podle odborníka na italskou politiku Martina Mejstříka jsou naděje na sestavení stabilní vlády velmi mizivé. „Každá z těchto tří sil bere relativně velký počet voličů a navzájem příliš nekomunikují,“ uvedl Mejstřík pro Lidovky.cz.

Podle posledních dat výzkumné společnosti Tecne pro mediální společnost Mediaset získá ve volbách do Poslanecké sněmovny středopravá koalice 34,8 procenta hlasů; M5S 34,1 procenta a středolevá formace kolem PD 18,1 procenta hlasů.

Silvio Berlusconi otírá pot z čela šéfa Ligy severu Mattea Salviniho.
Šéf strany Liga severu Matteo Salvini. Strana je společně s Berlusconiho Forza...

„Současný volební zákon je nastaven tak, že pokud se jednomu hnutí podaří získat přes čtyřicet procent tak získá většinu hlasů,“ vysvětluje Mejstřík. Podle odhadů totiž středopravá koalice na hranici 40 procent nedosáhla a nebude tak moci pohodlně vládnout bez nutnosti kompromisu s dalšími stranami, které mají naprosto opačné zájmy.

Podle reportérky deníku The Guardian hlasovalo více než padesát procent Italů pro strany, které byly dříve považovány za populistické, či absolutně okrajové. Agentura AFP píše o historickém skóre populistů z M5S a Salviniho krajní pravice, která podle odhadů obdržela v rámci koalice nejvíce hlasů.

Překvapením voleb je vítězství Ligy severu nad koaličním partnerem, stranou Vzhůru, Itálie bývalého premiéra Silvia Berlusconiho. Salvini je tím pádem kandidát koalice na premiéra.

„Je to mimořádné vítězství, které mě naplňuje hrdostí, radostí a pocitem zodpovědnosti,“řekl Salvini. Středopravá koalice má nyní „právo a povinnost vládnout“. K volebnímu výsledku mu již gratulovali nizozemský předák odpůrců islámu a předseda Strany pro svobodu Geert Wilders a šéfka francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová.

Sestavení vlády bude téměř nemožné

„Pravděpodobně to dopadne tak, že se středopravá koalice domluví s Demokratickou stranou, což bude jen voda na mlýn antisystémového Hnutí pěti hvězd,“ odhaduje budoucí vývoj Mejstřík. „Budou říkat: ‚Podívejte opět se ty dlouholeté vládní strany domluvily za našimi zády.‘“

S Mejstříkovým názorem se shoduje i Wolgango Piccoli, hlavní analytik společnosti Teneo Intelligence. „Sestavení většiny v parlamentu bude těžké, ne-li nemožné,“ uvedl Piccoli pro deník Guardian.

„Držím slovo a závazky vůči středopravé koalici,“ řekl také Salvini, což vylučuje, že by do vlády vstoupil s Hnutím pěti hvězd, tedy možnost, jíž se obávali někteří politici z prostředí evropských institucí a některá italská média.

Jeden z vedoucích představitelů Hnutí pěti hvězd Alessandro Di Battista i přesto podle AP hovořil v souvislosti s odhady o „triumfu“ hnutí. Další činitel M5S Riccardo Fraccaro už se dal slyšet, že jeho strana bude pro vytvoření příští italské vlády klíčová. „Nikdo nebude schopen vládnout bez M5S,“ dodal Fraccaro. 

Ve volbách do Senátu získá podle prvotních odhadů středopravá koalice 33,5 až 36,5 procenta hlasů; M5S 29,5 až 32 procent hlasů a středolevá formace kolem PD 25 až 28 procent hlasů. Italský politický systém je v Evropě ojedinělý v tom, že obě komory mají stejné pravomoci, volí se zároveň na obdobný počet let.

Oficiální výsledky mají vyhlášeny v pondělí ve 14:00. Volební účast byla podle ministerstva vnitra 72,9 procenta. Jedná se o nejnižší volební účast od druhé světové války.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz