Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Itálii ochromila generální stávka, nefungovaly úřady ani doprava

Svět

  10:32aktualizováno  18:40
ŘÍM - Život v Itálii ochromila generální stávka, kterou svolaly odbory na protest proti vládním reformám. Od rána nefungovaly úřady, pošty ani školy, výrazně omezená byla doprava i lékařská péče. Dopravci odhadli, že zrušeno bylo až 70 procent autobusových a polovina leteckých spojů, mezi nimi i dva lety mezi Prahou a Milánem.

Itálii ochromila generální stávka, nefungovaly úřady ani doprava foto: ČTK

Ve více než padesáti městech po celé zemi demonstrovaly desetitisíce, v Turíně a Miláně se už jejich účastníci střetli s policií. Několik lidí utrpělo zranění.

Stávku organizovaly pod heslem Cosí non va! (Takhle to nejde!) dvě ze tří největších odborových organizací - CGIL a UIL, které zastupují dohromady skoro osm milionů členů. Šlo proto o zatím nejrozsáhlejší protest proti krokům premiéra Mattea Renziho a jeho kabinetu, který chce řadou reforem povzbudit ekonomiku krizí těžce postižené země.

Poprvé se navíc odbory takto silně bouřily proti levicové vládě, ačkoli s levicí měly italské odborové organizace vždy velmi těsné vztahy.

Kurz nezměním, vzkázal premiér

  • Renzi nastoupil do úřadu letos v únoru s programem zásadních reforem zaměřených na oživení ekonomiky, která ovšem i v letošním třetím čtvrtletí zůstala v recesi. Jeho návrhy se ale nelíbí odborům, které kvůli nim v uplynulých měsících uskutečnily už desítky demonstrací a stávek.

Premiér Renzi uznal právo lidí na stávku, jejich protesty ho prý ale nepřimějí změnit kurz. Podle něj by totiž země bez reforem čelila postupnému úpadku. „Musíme se pozorně zabývat tím, co nefunguje, a nezametat problémy pod koberec,“ řekl předseda vlády na podnikatelském fóru v tureckém Istanbulu. Znepokojení vyjádřil prezident Giorgio Napolitano, podle kterého je vyhrocená konfrontace mezi odbory a vládou nešťastná.

Stávka se výrazně dotkla městské, silniční, železniční, námořní i letecké dopravy. Zapojili se do ní rovněž letečtí dispečeři, zaměstnanci letišť a aerolinek, což vedlo ke zrušení stovek spojů. Jen domácí letecká společnost Alitalia jich na musela škrtnout na 200, další aerolinky své spoje preventivně odvolaly už dříve. Ve spojení s Prahou byl zrušen jen jeden ranní pár spojů s milánským letištěm Malpensa, řekla ČTK mluvčí pražského letiště Marika Janoušková.

Řím se změnil v chaos

Velmi chaotická situace panovala podle italských médií v městské dopravě - například v Římě nefungovalo ani metro. Velmi omezená byla i doprava po železnici. Sdružení Česmad Bohemia nemá informace, že by se stávka dotkla českých autodopravců, řekl mluvčí sdružení Martin Felix. Stávkovaly i téměř tři čtvrtiny odborářů v italském průmyslu.

ČTĚTE TAKÉ:

Ostrý průběh měly potyčky v Miláně, kde desítky studentů převlečených za Santa Clause zaútočily na budovu regionálního úřadu a pořádkové síly napadly lahvemi a dalšími předměty. Policie odpověděla slzným plynem. Podle úřadů utrpělo 11 policistů zranění.

Ostrý průběh měly potyčky v Miláně, kde desítky studentů převlečených za Santa...

Italským odborům se nelíbí například prosazovaná změna pracovního práva, která má usnadnit propouštění, či plánované plošné daňové úlevy pro podniky nezávisle na jejich zaměstnanecké politice. Kritiku vzbuzuje i návrh rozpočtu na příští rok, v němž se nepočítá se zvyšováním léta stagnujících mezd ve veřejném sektoru.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!