Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Itálii ochromila generální stávka, nefungovaly úřady ani doprava

Svět

  10:32aktualizováno  18:40
ŘÍM - Život v Itálii ochromila generální stávka, kterou svolaly odbory na protest proti vládním reformám. Od rána nefungovaly úřady, pošty ani školy, výrazně omezená byla doprava i lékařská péče. Dopravci odhadli, že zrušeno bylo až 70 procent autobusových a polovina leteckých spojů, mezi nimi i dva lety mezi Prahou a Milánem.

Itálii ochromila generální stávka, nefungovaly úřady ani doprava foto: ČTK

Ve více než padesáti městech po celé zemi demonstrovaly desetitisíce, v Turíně a Miláně se už jejich účastníci střetli s policií. Několik lidí utrpělo zranění.

Stávku organizovaly pod heslem Cosí non va! (Takhle to nejde!) dvě ze tří největších odborových organizací - CGIL a UIL, které zastupují dohromady skoro osm milionů členů. Šlo proto o zatím nejrozsáhlejší protest proti krokům premiéra Mattea Renziho a jeho kabinetu, který chce řadou reforem povzbudit ekonomiku krizí těžce postižené země.

Poprvé se navíc odbory takto silně bouřily proti levicové vládě, ačkoli s levicí měly italské odborové organizace vždy velmi těsné vztahy.

Kurz nezměním, vzkázal premiér

  • Renzi nastoupil do úřadu letos v únoru s programem zásadních reforem zaměřených na oživení ekonomiky, která ovšem i v letošním třetím čtvrtletí zůstala v recesi. Jeho návrhy se ale nelíbí odborům, které kvůli nim v uplynulých měsících uskutečnily už desítky demonstrací a stávek.

Premiér Renzi uznal právo lidí na stávku, jejich protesty ho prý ale nepřimějí změnit kurz. Podle něj by totiž země bez reforem čelila postupnému úpadku. „Musíme se pozorně zabývat tím, co nefunguje, a nezametat problémy pod koberec,“ řekl předseda vlády na podnikatelském fóru v tureckém Istanbulu. Znepokojení vyjádřil prezident Giorgio Napolitano, podle kterého je vyhrocená konfrontace mezi odbory a vládou nešťastná.

Stávka se výrazně dotkla městské, silniční, železniční, námořní i letecké dopravy. Zapojili se do ní rovněž letečtí dispečeři, zaměstnanci letišť a aerolinek, což vedlo ke zrušení stovek spojů. Jen domácí letecká společnost Alitalia jich na musela škrtnout na 200, další aerolinky své spoje preventivně odvolaly už dříve. Ve spojení s Prahou byl zrušen jen jeden ranní pár spojů s milánským letištěm Malpensa, řekla ČTK mluvčí pražského letiště Marika Janoušková.

Řím se změnil v chaos

Velmi chaotická situace panovala podle italských médií v městské dopravě - například v Římě nefungovalo ani metro. Velmi omezená byla i doprava po železnici. Sdružení Česmad Bohemia nemá informace, že by se stávka dotkla českých autodopravců, řekl mluvčí sdružení Martin Felix. Stávkovaly i téměř tři čtvrtiny odborářů v italském průmyslu.

ČTĚTE TAKÉ:

Ostrý průběh měly potyčky v Miláně, kde desítky studentů převlečených za Santa Clause zaútočily na budovu regionálního úřadu a pořádkové síly napadly lahvemi a dalšími předměty. Policie odpověděla slzným plynem. Podle úřadů utrpělo 11 policistů zranění.

Ostrý průběh měly potyčky v Miláně, kde desítky studentů převlečených za Santa...

Italským odborům se nelíbí například prosazovaná změna pracovního práva, která má usnadnit propouštění, či plánované plošné daňové úlevy pro podniky nezávisle na jejich zaměstnanecké politice. Kritiku vzbuzuje i návrh rozpočtu na příští rok, v němž se nepočítá se zvyšováním léta stagnujících mezd ve veřejném sektoru.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...