29. května 2012 11:43, aktualizováno  15:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Itálii opět zasáhlo zemětřesení, počet obětí stoupl na 15

Můž kráčí před kostelem v Mirandole, který se po zemetřesení zhroutil | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Můž kráčí před kostelem v Mirandole, který se po zemetřesení zhroutil | foto: /APČTK

ŘÍM Severovýchodní Itálii zasáhlo ráno zemětřesení o síle 5,8 stupně. Podle místních médií si vyžádalo nejméně 15 mrtvých a několik zraněných. Řada lidí uvízla v troskách. Tento region přitom postihly podobně silné otřesy už před deseti dny, kdy zahynulo sedm lidí a tisíce jich byly evakuovány.

Otřesy dnes kolem 9:00 SELČ pocítili obyvatelé Milána, Boloně, Florencie a Pisy, kde byly preventivně evakuovány vládní budovy, školy a obchody. Řada lidí opustila v panice své domovy a vyběhla do ulic. "Jsou tu oběti. Situace je velmi vážná. Někteří lidé uvízli pod troskami," řekl italské televizi SkyTG24 Alberto Silvestri, starosta obce San Felice.

V noci na 20. května zasáhlo stejnou oblast zemětřesení o síle 5,9 stupně. Sedm lidí přišlo o život, pět desítek osob utrpělo zranění a přes 7000 jich muselo vyhledat nouzové přístřeší. Mnozí z nich musejí dodnes bydlet ve stanech. Značné škody byly zaznamenány zejména na starých budovách a objektech historického významu. Nové otřesy je ještě více poškodily.

Region zasáhla v posledních dnech ještě série menších následných otřesů. Zatím poslední velké zemětřesení Itálii postihlo v roce 2009, kdy při otřesech o síle 6,3 stupně Richterovy škály ve městě Aquila severovýchodně od Říma zahynulo téměř 300 lidí.

ČTK