3. srpna 2017 20:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Itálii dusí extrémní vedra. U Neapole se pocitová teplota vyšplhala na 54 stupňů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 18Diskuse
U Neapole v polovině června hořely suché stráně sopky Vesuv. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U Neapole v polovině června hořely suché stráně sopky Vesuv. | foto: ČTK

ŘÍM Itálie ve čtvrtek zažila další vlnu teplotních rekordů a požárů. V městečku Grazzanise severně od Neapole vyšplhala pocitová teplota na 54 stupňů Celsia, napsala agentura ANSA. Francouzská AFP informovala o smrti ženy v centrální části země v důsledku požáru.

Reálná teplota v Grazzanise činila 34 stupňů Celsia, italské vojenské letectvo však pocitovou teplotu, která bere v potaz také vlhkost vzduchu, stanovila o 20 stupňů výše. Padesátistupňová vedra ve čtvrtek cítili také ve Ferraře, v Guidonii nedaleko Říma či v Rimini.

Extrémní sucho a horko opět vyvolaly řadu požárů. Ten v obci Sant’Omero zřejmě zabil 79letou ženu. Její tělo se našlo v poli poblíž jejího domu, kde plameny zničily dva hektary zemědělské půdy. Hořelo také v Toskánsku, kde kvůli tomu byla několik hodin uzavřena pobřežní silnice.

Teploty kolem 40 stupňů ve čtvrtek panovaly na většině italského území a ve 26 městech platil nejvyšší stupeň varování ministerstva zdravotnictví. Pohotovostní oddělení italských nemocnic zaznamenala 15procentní nárůst počtu pacientů oproti posledním dnům. Ochlazení přitom podle meteorologů nastane nejdříve na začátku příštího týdne.

Italy v těchto dnech kromě vysokých teplot trápí také nadměrný výskyt ozonu ve vzduchu. Limit 180 mikrogramů na metr krychlový byl překročen na některých místech v centrální Itálii a také v severním regionu Lombardie, kde koncentrace ozonu přesáhla i kritickou hodnotu 240 mikrogramů na metr krychlový. Zvýšený obsah ozonu v ovzduší dráždí oči, dýchací ústrojí a způsobuje bolesti hlavy.

ČTK
  • 18Diskuse
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na Lidovky.cz