Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Italka zemřela po 17 letech v kómatu

Svět

  20:55
ŘÍM - Italka Eluana Englarová, která upadla následkem automobilové nehody před 17 lety do hlubokého bezvědomí a kterou při životě udržovaly jen přístroje, dnes večer zemřela. Oznámila to agentura ANSA.

Italka Eluana Englarová na nedatovaném snímku před nehodou, která ji upoutala na přístroje foto: ČTK

Z rozhodnutí soudu a přes protesty části italské veřejnosti odpojili lékaři osmatřicetiletou pacientku od přístrojů i od umělé výživy již v pátek.

Zprávu o skonu nevyléčitelně nemocné ženy potvrdil italský ministr zdravotnictví Maurizio Sacconi. Ten se právě účastnil naléhavé schůze Senátu projednávající z popudu odpůrců Eluaniny smrti návrh zákona zakazujícího přerušení umělé výživy v podobných případech.

Vatikán, který vedl rozsáhlou kampaň proti snahám ukončit dlouholeté utrpení nemohoucí ženy odpojením od přístrojů a výživy, reagoval strohým prohlášením, že "osobám, které mají Eluaninu smrt na svědomí, Bůh odpustí".

Vatikánský ministr zdravotnictví kardinál Javier Lozano Barragán označil již v předcházejících dnech tento postup za "odpornou vraždu".

Podnět k tomu, aby Eluana mohla skonat, dali její rodiče s tvrzením, že jejich dcera si to přála. Koncem minulého roku otec vyhrál letitý boj, když soud lékařům umožnil tento krok učinit. Podle ošetřujících lékařů měla pacientka rozsáhle poškozený mozek a její zdravotní stav byl nezvratný.

Proti rozhodnutí umožnit Eluaně smrt se naopak postavila nynější pravicová vláda premiéra Silvia Berlusconiho podporovaná Vatikánem, podle které by takový krok fakticky znamenal eutanazii, jež je v Itálii nezákonná.

Poslední dny života trávila Eluana na klinice v severoitalském Udine, jejíž lékařský personál byl ochoten odpojení od přístrojů provést. Pacientka byla od umělé výživy odpojena v pátek. Některé lékařské zdroje přitom odhadovaly, že žena by bez umělé výživy mohla žít i dva týdny.

Někomu odpojení od přístrojů vadilo, jiní jej podporovali
Ještě v pondělí se úřady snažily rozhodnutí soudu zvrátit, když regionální vláda vyslala do nemocnice kontrolu, zda toto zdravotní zařízení splňuje všechna zákonná nařízení. Současně předseda regionální vlády požádal vedení kliniky, aby podávání utišujících prostředků Eluaně pozastavilo, protože brzy má být přijata nová zákonná norma naplňující právní vakuum, o které se nynější postup lékařů opíral.

Na údajné nedostatky "administrativního rázu" upozornila prý předcházející sobotní kontrola, kterou na kliniku vyslal ministr Sacconi. "Musíme udělat vše, abychom zabránili smrti Eluany. Je to jasně protizákonná situace," prohlásil ministr na adresu lékařů asistujících při odpojení pacientky od výživy a přístrojů.

Případ Eluany vyvolával celé měsíce u italské veřejnosti odmítavé i sympatizující ohlasy. Asi tisícovka věřících katolíků se v neděli zúčastnila v Udine mše, která měla lékaře přimět, aby pokračovali v umělém vyživování nemohoucí ženy. Na znamení solidarity s rodinou Eluany se naopak dnes večer ve Florencii sešli stoupenci práva na asistovanou smrt.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
Svářeč mag (35000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Mohlo by vás zajímat