Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pomozte, jde nám o život, prosí na videu Italky unesené islamisty

Svět

  13:21
Aleppo - Dvě italské humanitární pracovnice, které unesli islamisté loni v létě v Sýrii, prosí na nově zveřejněném videu o pomoc. Jejich vzkaz se obrací k italské vládě. Nahrávku umístili islamisté na YouTube 31. prosince 2014.

Unesené Italky na videu zveřejněném islamisty. foto: YouTube

Nové zprávy o Gretě Ramelliové a Vanesse Marzullové se objevily poprvé po pěti měsících. Na 24 sekundovém videu jsou obě mladé ženy oblečené do černých šatů, které jim zakrývají celé tělo kromě dlaní a obličeje. Dvacetiletá Greta Ramelli drží v ruce papír, na kterém je uvedeno datum 17. 12. 2014 - středa. Vedle ní o rok starší Vanessa Marzullo čte dopis italské vládě.

„Jsme Greta Ramelli a Vanessa Marzullo. Prosíme naší vládu a její příslušné prostředníky, aby nás dostaly domů před Vánoci. Jsme ve velkém nebezpečí a hrozí, že nás zabijí. Vláda a její prostředníci jsou zodpovědní za naše životy,“ uvádí na videu. 

Únos dívek v Sýrii

Vanessa Marzullo a Greta Ramelli byly uneseny poblíž města Aleppo v Sýrii prvního srpna. Tři dny předtím dorazily na místo, aby zde pomáhaly jako humanitární pracovnice. V oblasti se dobře orientovaly, byla to jejich druhá mise. K únosu se přihlásila organizace An-Nasra, napojená na Al-Káidu.

Italský ministr zahraničí prozatím odmítl potvrdit pravost videa, agentura ANSA ale s odvoláním na zdroje z bezpečnostních služeb tvrdí, že je autentické. Italský list La´Reppublica kontaktoval otce Vanessy, který se odmítl k nahrávce vyjádřit.  

V současné době není jisté, kdo dívky vězní. Spekuluje se o Al-Káidě či její odnoži An-Nusra. Nejpravděpodobnější je ale varianta, že jsou v područí Islámského státu na území Sýrie. 

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...