Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Italové celý den stávkují. Nelíbí se jim imigrační politika vlády

Svět

  16:29
ŘÍM - Itálii zasáhla jednodenní stávka na protest proti hospodářské a imigrační politice vlády. Stávka, kterou zorganizoval největší italský odborový svaz CGIL, narušila dopravu a řadu veřejných služeb, včetně provozu nemocnic a škol.
Stávka v Itálii (ilustrační foto)

Stávka v Itálii (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Svaz CGIL, který má zhruba šest milionů členů, vyzval k celostátní stávce ve všech sektorech. Vláda premiéra Silvia Berlusconiho podle CGIL není schopna reagovat na ekonomickou krizi.

V Římě vyrazily statisíce protestujících na pochod městem. "Máme dost Silvia (Berlusconiho), jsme otrávení. On pořád mluví a mluví, ale všechno dělá jen pro sebe," uvedl jeden z účastníků pochodu.

Protest se v jednotlivých odvětvích a regionech různí. Zatímco zaměstnanci státní správy se rozhodli stávkovat celý den, pracovníci ve veřejné dopravě přerušili práci většinou pouze na čtyři hodiny. Do čtyřhodinové stávky vstoupili rovněž piloti a zaměstnanci letišť, což donutilo společnost Alitalia a některé další aerolinky k rušení letů.

Stávky budou pokračovat
"Veškerá doprava se zastavila, nejsou tu žádné taxíky kromě ilegálních, které se vám snaží naúčtovat 70 eur (téměř 1800 Kč). Je to velký problém," řekl jeden z mnoha cestujících, kteří dnes v Římě marně čekali na autobus.

Italská ekonomika se v loňském třetím čtvrtletí vymanila ze své nejhorší poválečné recese. Ve čtvrtém čtvrtletí však ekonomika překvapivě opět klesla. Nezaměstnanost navíc stále roste a očekává se, že hospodářské oživení bude pomalé.

"Vláda nedělá to, co je zapotřebí k podpoře investic a k umožnění růstu počtu pracovních míst," uvedl vedoucí představitel CGIL Guglielmo Epifani. Dodal, že svaz bude pokračovat ve stávkách a protestech, dokud vláda svou politiku nezmění.

Autor:

Mohlo by vás zajímat