Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Italové chtějí slyšet české ANO dohodě o rozpočtové kázni

Svět

  9:42
ŘÍM - Italové by byli rádi, kdyby česká vláda přehodnotila svůj záporný postoj k evropské fiskální unii. Projekt by měly podpořit všechny členské země. Odmítnutí Česka podepsat smlouvu, která by zemi zavazovala k dodržování rozpočtových pravidel, bylo jedním z mnoha témat, o nichž český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg mluvil s italskými politiky během dvoudenní návštěvy Itálie.

Karel Schwarzenberg foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Samotného Schwarzenberga nikdo přesvědčovat nemusel. „Myslím, že ani není možné jakkoli tlačit na tak prominentní osobnost, jako je český ministr zahraničí. Já navíc znám jeho názory na integraci EU,“ uvedl italský šéf diplomacie Giuglio Terzi.

Jeho vzkaz tak spíše směřoval k dalším členům české vlády. „Česko je významný člen Evropské unie, je důležité, abychom byli všichni přesvědčeni, že hlubší integrace je skutečnou perspektivou pro růst a dobro společnosti,“ dodal ministr.

ČTĚTE TAKÉ:

 Stejný názor má i Terziho předchůdce Franco Frattini, který je momentálně poslancem za Berlusconiho Lid svobody (PdL). „Postoj Česka pro nás byl překvapení, dopředu jsme věděli o neochotě britské vlády, ale ne té české,“ komentoval český výstup na lednovém summitu Frattini. „Pan ministr mi vysvětlil, že v Praze kolem toho proběhly diskuze a že je nyní na vládě, jak bude postupovat. Já jsem přesvědčen, že u stolu by mělo být 27 zemí, ne 25, dalo by to Evropě více síly a impuls,“ dodal Frattini. 

Došlo i na Srbsko a Sýrii

Prostor během rozhovorů ovšem dostala i jiná, poněkud marginálnější evropská záležitost, a sice členství Srbska v Evropské unii. Itálie i Česko hodlají kandidaturu země podpořit. „Oba věříme, že Srbsku bude přiřknut status kandidáta na členství v EU,“ řekl Terzi.

Kromě evropských témat probrali ministři situaci na Blízkém východě. Plán, jak ukončit násilnosti v Sýrii, by měly primárně vymyslet arabské země. „Je to především arabská záležitost, držíme se arabské iniciativy. Čeho oni dosáhnou v RB OSN, to budeme podporovat,“ uvedl Schwarzenberg. 

Západ by ovšem měl hlídat, aby nepokoje v zemi neodnesly menšiny. „Je potřeba dbát na to, aby na vyostření situace v zemi nedoplatily menšiny. Sýrie je země, kde je spousta dosti početných menšin, a při situacích jako převraty nebo občanské války, obyčejně menšiny na to doplatí. Tady musíme dohlédnout na to, aby se to nestalo,“ dodal. 

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat