Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Italové chtějí slyšet české ANO dohodě o rozpočtové kázni

Svět

  9:42
ŘÍM - Italové by byli rádi, kdyby česká vláda přehodnotila svůj záporný postoj k evropské fiskální unii. Projekt by měly podpořit všechny členské země. Odmítnutí Česka podepsat smlouvu, která by zemi zavazovala k dodržování rozpočtových pravidel, bylo jedním z mnoha témat, o nichž český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg mluvil s italskými politiky během dvoudenní návštěvy Itálie.

Karel Schwarzenberg foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Samotného Schwarzenberga nikdo přesvědčovat nemusel. „Myslím, že ani není možné jakkoli tlačit na tak prominentní osobnost, jako je český ministr zahraničí. Já navíc znám jeho názory na integraci EU,“ uvedl italský šéf diplomacie Giuglio Terzi.

Jeho vzkaz tak spíše směřoval k dalším členům české vlády. „Česko je významný člen Evropské unie, je důležité, abychom byli všichni přesvědčeni, že hlubší integrace je skutečnou perspektivou pro růst a dobro společnosti,“ dodal ministr.

ČTĚTE TAKÉ:

 Stejný názor má i Terziho předchůdce Franco Frattini, který je momentálně poslancem za Berlusconiho Lid svobody (PdL). „Postoj Česka pro nás byl překvapení, dopředu jsme věděli o neochotě britské vlády, ale ne té české,“ komentoval český výstup na lednovém summitu Frattini. „Pan ministr mi vysvětlil, že v Praze kolem toho proběhly diskuze a že je nyní na vládě, jak bude postupovat. Já jsem přesvědčen, že u stolu by mělo být 27 zemí, ne 25, dalo by to Evropě více síly a impuls,“ dodal Frattini. 

Došlo i na Srbsko a Sýrii

Prostor během rozhovorů ovšem dostala i jiná, poněkud marginálnější evropská záležitost, a sice členství Srbska v Evropské unii. Itálie i Česko hodlají kandidaturu země podpořit. „Oba věříme, že Srbsku bude přiřknut status kandidáta na členství v EU,“ řekl Terzi.

Kromě evropských témat probrali ministři situaci na Blízkém východě. Plán, jak ukončit násilnosti v Sýrii, by měly primárně vymyslet arabské země. „Je to především arabská záležitost, držíme se arabské iniciativy. Čeho oni dosáhnou v RB OSN, to budeme podporovat,“ uvedl Schwarzenberg. 

Západ by ovšem měl hlídat, aby nepokoje v zemi neodnesly menšiny. „Je potřeba dbát na to, aby na vyostření situace v zemi nedoplatily menšiny. Sýrie je země, kde je spousta dosti početných menšin, a při situacích jako převraty nebo občanské války, obyčejně menšiny na to doplatí. Tady musíme dohlédnout na to, aby se to nestalo,“ dodal. 

Autoři:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat