Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 5 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Italové na Vánoce nebudou moct cestovat mezi regiony ani jet na lyže. Země omezí možnost pohybu

Vánočně nazdobená, ale prázdná ulice v Římě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánočně nazdobená, ale prázdná ulice v Římě. | foto: ČTK

ŘÍM  Itálie kvůli koronaviru přes vánoční svátky podstatně omezí možnost pohybu a zakáže lidem cestovat mezi jednotlivými regiony. Pro osoby přijíždějící ze zahraničí bude od 21. prosince do 6. ledna povinná karanténa, ohlásil ve čtvrtek večer premiér Giuseppe Conte.

Počet nových případů nemoci covid-19 se ve čtvrtek zvýšil o 23 000. Od začátku epidemie se nakazilo 1,7 milionu lidí a 58 038 osob infikovaných zemřelo.

Přísnější opatření budou platit ve svátečních dnech 25. a 26. prosince a 1. ledna, kdy bude zakázáno opustit svou domovskou obec kromě cest z naléhavých důvodů. Přes Vánoce bude v platnosti i zákaz nočního vycházení od 22:00 do 5:00, což mimo jiné bude znamenat, že lidé nebudou moci navštívit půlnoční mše na Štědrý den, upozornila agentura ANSA. Na Nový rok má být zákaz vycházení prodloužen do 7:00, takže vyloučeny jsou i venkovní silvestrovské oslavy či vítání nového roku v ulicích. 

Podle nového nařízení lyžařská střediska zůstanou zavřená do 7. ledna. Sjezdovky budou moci využívat pouze profesionální sportovci. Aby zamezila cestám do alpských středisek v zahraničí, vláda schválila povinnou 14denní karanténu pro osoby, které přijedou od 21. do 6. ledna ze zahraničí. Aktuálně Itálie vyžaduje negativní PCR test pouze od cestujících z rizikových zemí, mezi kterými je i Česká republika.

Lyžařské sjezdovky zůstanou zavřené do 7. ledna. Země ve čtvrtek zaznamenala 993 nových úmrtí v souvislosti s koronavirem. To je nevyšší počet úmrtí za 24 hodin od začátku epidemie.

Vláda nestanovila maximální počet lidí, kteří se budou moci zúčastnit soukromých oslav Vánoc či silvestrovské noci. „V liberální demokracii toto není možné,“ uvedl premiér Conte. Vláda ale doporučuje, aby se oslav účastnili jen lidé, kteří žijí spolu.

V Itálii se nyní epidemická situace zlepšuje, vláda ale chce zpřísněním předejít tomu, aby se nákaza šířila během svátků, kdy lidé hodně cestují. Podle italského premiéra se reprodukční číslo snížilo na 0,91.

Ministr zdravotnictví Roberto Speranza oznámil, že vydá pokyn, podle něhož se všechny italské regiony od neděle dostanou mezi takzvané žluté zóny, tedy oblasti s nejnižší mírou rizika. To mimo jiné znamená, že se budou moci otevřít všechny obchody a v provozu budou i bary a restaurace, které však musejí zavírat už v 18:00. Nákupní centra budou zavřená během víkendů. Od 7. ledna vláda plánuje návrat studentů do středních škol.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Gorily i šimpanzi by měli zmizet z cirkusových klecí i reklam. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Gorily i šimpanzi by měli zmizet z cirkusových klecí i reklam. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Gorily i šimpanzi by měli zmizet z cirkusových klecí i reklam. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!