Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Italové na Vánoce nebudou moct cestovat mezi regiony ani jet na lyže. Země omezí možnost pohybu

Vánočně nazdobená, ale prázdná ulice v Římě. foto: ČTK

ŘÍM - Itálie kvůli koronaviru přes vánoční svátky podstatně omezí možnost pohybu a zakáže lidem cestovat mezi jednotlivými regiony. Pro osoby přijíždějící ze zahraničí bude od 21. prosince do 6. ledna povinná karanténa, ohlásil ve čtvrtek večer premiér Giuseppe Conte.
  9:39aktualizováno  21:00

Počet nových případů nemoci covid-19 se ve čtvrtek zvýšil o 23 000. Od začátku epidemie se nakazilo 1,7 milionu lidí a 58 038 osob infikovaných zemřelo.

Přísnější opatření budou platit ve svátečních dnech 25. a 26. prosince a 1. ledna, kdy bude zakázáno opustit svou domovskou obec kromě cest z naléhavých důvodů. Přes Vánoce bude v platnosti i zákaz nočního vycházení od 22:00 do 5:00, což mimo jiné bude znamenat, že lidé nebudou moci navštívit půlnoční mše na Štědrý den, upozornila agentura ANSA. Na Nový rok má být zákaz vycházení prodloužen do 7:00, takže vyloučeny jsou i venkovní silvestrovské oslavy či vítání nového roku v ulicích. 

Podle nového nařízení lyžařská střediska zůstanou zavřená do 7. ledna. Sjezdovky budou moci využívat pouze profesionální sportovci. Aby zamezila cestám do alpských středisek v zahraničí, vláda schválila povinnou 14denní karanténu pro osoby, které přijedou od 21. do 6. ledna ze zahraničí. Aktuálně Itálie vyžaduje negativní PCR test pouze od cestujících z rizikových zemí, mezi kterými je i Česká republika.

Lyžařské sjezdovky zůstanou zavřené do 7. ledna. Země ve čtvrtek zaznamenala 993 nových úmrtí v souvislosti s koronavirem. To je nevyšší počet úmrtí za 24 hodin od začátku epidemie.

Vláda nestanovila maximální počet lidí, kteří se budou moci zúčastnit soukromých oslav Vánoc či silvestrovské noci. „V liberální demokracii toto není možné,“ uvedl premiér Conte. Vláda ale doporučuje, aby se oslav účastnili jen lidé, kteří žijí spolu.

Spadne na Brenneru závora? Itálie trvá na zákazu lyžování, ve hře je i uzavření hranic s Rakouskem

V Itálii se nyní epidemická situace zlepšuje, vláda ale chce zpřísněním předejít tomu, aby se nákaza šířila během svátků, kdy lidé hodně cestují. Podle italského premiéra se reprodukční číslo snížilo na 0,91.

Ministr zdravotnictví Roberto Speranza oznámil, že vydá pokyn, podle něhož se všechny italské regiony od neděle dostanou mezi takzvané žluté zóny, tedy oblasti s nejnižší mírou rizika. To mimo jiné znamená, že se budou moci otevřít všechny obchody a v provozu budou i bary a restaurace, které však musejí zavírat už v 18:00. Nákupní centra budou zavřená během víkendů. Od 7. ledna vláda plánuje návrat studentů do středních škol.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat