13. června 2011 19:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Italové řekli ne jádru i imunitě pro Berlusconiho

Silvio Berlusconi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silvio Berlusconi | foto: Reuters

ŘÍM Italové odmítli v referendech návrat k jaderné energii, privatizaci vodních zdrojů i částečnou trestní imunitu pro předsedu vlády a ministry. Vyplývá to z předběžných výsledků dvoudenního hlasování, kterého se zúčastnilo 57 procent obyvatel.

Premiér Silvio Berlusconi, pro něhož byla referenda novým testem po nedávné porážce v komunálních volbách, porážku uznal. Tři měsíce po havárii fukušimské jaderné elektrárny v Japonsku Italové řekli kategorické ne návratu k jaderné energii. Program výstavby jaderných elektráren, který byl schválen před třemi lety, byl pozastaven již letos v dubnu. Nyní se proti jaderné energii vyslovilo podle předběžných výsledků 94,4 procent voličů.

"Budeme muset říci sbohem jaderným elektrárnám a orientovat se silně na obnovitelné energie," uvedl šéf italské vlády. Berlusconi řekl, že přijme jasné rozhodnutí, které vyjádřili voliči v referendech. "Rozhodnutí Italů je jasné o všech otázkách. Vláda a parlament nyní musí plně přijmout výsledky všech čtyř referend," řekl.

Berlusconi ztrácí


Ve dvou referendech týkajících se vody se Italové vyslovili jednak pro zrušení zákona, podle něhož je voda pokládána za zboží, a jednak pro zrušení zákonné normy, která by umožňovala, aby se na prodeji vody vydělávalo.

Hlasoval nezvykle vysoký počet lidí
Ve čtvrtém referendu se Italové vyslovili pro zrušení zákona, který umožňoval premiérovi a dalším činitelům neúčastnit se kvůli pracovní zaneprázdněnosti soudů, které se jich týkají. Hlasování nemohlo přijít v horším čase pro čtyřiasedmdesátiletého premiéra, který je obžalován v několika procesech. Největší pozornost vzbuzuje ten, který se týká jeho údajného sexu s nezletilou tanečnicí.

Výsledky referenda, v nichž Italové drtivou většinou odmítli zákony schválené Berlusconiho vládou, zasadily velkou ránu premiérovi, který je pod silným tlakem opozice.

Hlasování se zúčastnil nezvykle vysoký počet obyvatel - 57 procent. Nutné kvórum pro uznání platnosti referend bylo 51 procent zapsaných voličů. Je to poprvé od roku 1995, kdy bylo při podobných hlasováních takové účasti dosaženo.

ČTK