Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Italové poprvé volí v zimě. Politici se bojí, že kvůli sněhu lidé nepřijdou

Svět

  11:32
ŘÍM - První hlasovací lístky začaly plnit urny v italských volebních místnostech, kde voliči rozhodnou o novém složení parlamentu. Hlasování začalo v osm hodin ráno a skončí v pondělí odpoledne. První výsledky hlasování o obsazení obou parlamentních komor by měly přijít krátce poté.

Volby v Itálii foto: ČTK

V Itálii se však poprvé hlasuje v zimě a nikdo netuší, jak s volbami zamíchají sněhové přívaly.

Mnozí Italové si totiž v takové slotě mohou říct, že jim za promočené boty a studené uši žádný kandidát nestojí, a zůstanou doma. Toho se už několik dnů při pohledu na předpověď počasí obávají především kandidáti těch největších stran: favorizované levicové Demokratické strany Piera Luigiho Bersaniho a středopravicového Lidu Svobody někdejšího premiéra Silvia Berlusconiho.

Voliči těchto dvou zcela protichůdných stran totiž mnohdy patří ke starším ročníkům, které si výpravu s volebním lístkem ve sněhové vánici klidně nechají ujít. Tedy jistě to nikdo neví, protože ještě nikdy se volby nekonaly v zimě.

ČTĚTE TAKÉ:

Hlasování stanovení na konec února ovlivnilo celou kampaň. Mnozí kandidáti - především Berslusconi - rezignovali předvolební cestování po náměstích Apeninského poloostrova a zaměřili se spíše na televizi a další média.  Naopak jednomu kandidátovi nekonečné objíždění měst pomohlo: komikovi Beppe Grillovi, který svým anti-systémovým a protiunijním programem strhl na svou stranu desítky tisíc lidí, unavených tamním politickým marasmem. A podle některých odborníků Grillovi z Hnutí 5 Hvězd může jít na ruku i počasí.

"Voliči hnutí jsou většinou mladí lidé, ti jsou ochotni jít k volbách i za špatného počasí," přiznala italskému deníku La Stampa Nico Stumpová z volebního týmu Demokratické strany. V neděli a pondělí má podle předpovědi v severnějších částech Itálie hustě sněžit, sníh se ale má objevit i na místech, kde běžně nebývá. Některé strany proto hledají cesty, jak zmírnit "bílý faktor", jak italská média nepříznivé počasí pojmenovala.

Volební taxíky pro důchodce

Kupříkladu Demokratická strana v některých městech, jmenovitě v Padově, připravila jakési taxíky pro seniory. Každý kdo bude chtít, si může zavolat zvláštní službu a k volební urně se nechat dovést.

Zda bude mít Bersaniho strana úspěch, se uvidí. Každopádně je od začátku voleb favoritem a podle posledních oficiálních průzkumů ze začátku února má nad druhým Berlusconim takřka šestiprocentní náskok. I neoficiální průzkumy naznačují, že se Demokratická strana stále drží v čele. Stačí, aby vyhrála třeba jen o jeden hlas, a v parlamentu získá většinu. Může za to poděkovat speciálnímu volebnímu systému, který vítězné straně přiřkne většinový bonus. Ta získá 55 procent v dolní komoře parlamentu. Boj se proto strhne hlavně o senát, kde se volí podle regionálního klíče (důležité jsou proto zejména lidnaté oblasti). Tam levice výhru jasnou nemá.

Autor:

Mohlo by vás zajímat