10. května 2019 17:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Italové vylodí 66 běženců na Sicílii a Lampeduse

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

PRAHA Migranti, které u libyjských břehů ve čtvrtek zachránila hlídková loď italského námořnictva, se budou moci vylodit na Sicílii, napsala v pátek agentura AFP. Itálie se o rozdělení 36 migrantů na palubě dohodla s Francií, Maltou, Lucemburskem a Německem.

Dalších 30 běženců vyzdvihla z moře u Libye ve čtvrtek humanitární loď Mare Jonio. Ta v pátek zachráněné vylodila na italském ostrově Lampedusa. Italské ministerstvo vnitra vzápětí oznámilo, že plavidlo dočasně zabavilo.

Migranti, které zachránilo italské námořnictvo, přestoupili na loď Stromboli. Ta je v pátek dopraví do vojenského přístavu Augusta na východě Sicílie, oznámil v komuniké italský premiér Giuseppe Conte.

Na skupinku běženců ve člunu, který nabíral vodu, narazila 130 kilometrů od libyjského pobřeží loď italského námořnictva Cigala Fulgosi, jež se v oblasti účastní italské operace na ochranu rybolovu a ropných plošin.

Mezi 30 migranty na palubě lodi Mare Jonio byly tři těhotné ženy, roční holčička a čtyři nezletilí bez doprovodu, napsal list Corriere della Sera. Provozovatel lodi, nezisková iniciativa Mediterranea, dostala povolení přistát na Lampeduse. Plavidlo bylo poté policií zabaveno. Podobnou proceduru loď podstoupila už v březnu, kdy její posádka u Libye zachránila a na Lampedusu přepravila 49 lidí.

Ministr vnitra Matteo Salvini, známý tvrdou protiimigrační politikou, ještě ve čtvrtek tvrdil, že lodi Mare Jonio v Itálii nedovolí přistát. V pátek však změnil názor, a to právě kvůli právním krokům, které se nyní proti provozovatelům lodi chystají. Italská justice zřejmě posádku obviní z napomáhání při pašování lidí.

„Tohle je pro loď Mare Jonio poslední cesta. Zablokovali jsme ji a zabavili. Nashledanou!,“ napsal na twitteru Salvini.

Kapitán lodi Beppe Caccia odmítl, že by se posádka provinila proti jakýmkoli nařízením. „Naše operace proběhla v souladu s právem... Úsměv dítěte, které jsme včera zachránili, nám stojí za všechny problémy se zákonem,“ řekl na videu zveřejněném deníkem La Repubblica.

Ve čtvrtek zachránily u Libye lodě libyjské pobřežní stráže, italského námořnictva a neziskové iniciativy Mediterranea 270 migrantů. Celkem 214 z nich, kterým přijela na pomoc plavidla libyjské pobřežní stráže, bylo vráceno do Libye.

O osud zbylých běženců se rozhořel spor mezi ministrem vnitra Salvinim, který jako obvykle nechtěl migrantům povolit vylodění v italských přístavech, a ministryní obrany Elisabettou Trentaovou, která má v gesci záchranné akce námořnictva.

Tvrdou protiimigrační politiku nynější vlády prosadil Salvini ve snaze snížit masovou migrantskou vlnu, s níž se Itálie v minulosti potýkala. Přístavy lodím neziskových organizací uzavřel už po nástupu do úřadu loni v červnu. Letos v lednu Salvini oznámil, že připravuje zákaz vstupu těchto plavidel do italských pobřežních vod.

ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?