20. května 2017 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Imigrační centrum v Itálii se stalo bankomatem mafie. Místo jídla se kupovaly jachty

Imigrační tábor Isola Capo Rizzuto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Imigrační tábor Isola Capo Rizzuto. | foto: Twitter.com @Rainews

PRAHA „Vedení imigrantů, zlatý důl pro mafii“ napsal italský deník il Tempo poté, co policie odhalila praktiky klanu Arena z mafie ’Ndrangheta na jihu země. Policisté při pondělní razii zatkli 68 lidí včetně místního faráře a lidí, kteří měli na starost dohled nad uprchlickým táborem. Obviňují je ze zpronevěry státních peněz určených na migranty, ale i z nelegálního držení zbraní a vydírání.

„Přijímací středisko bylo infiltrováno mafií ’Ndrangheta,“ vysvětlil novinářům prokurátor Nicola Gratteri důvod zátahu na přijímací centrum pro uprchlíky a migranty.

Generál karabiniérů Giuseppe Governale následně dodal, že přijímací středisko „bylo jako bankomat pro klan mafie.“ Podle deníku Libero Quotidiano v letech 2006-2015 více než třetina ze sto milionů eur z evropských a italských fondů putovala jinam než měla.

Necelých 36 milionů eur (cca 864 milionů korun) mělo být v centru Isola Capo Rizzuto použito na stravu, ubytování, nebo kapesné pro uprchlíky. Namísto toho byly peníze vyvedeny na účty klanu Arena jihoitalské mafie ‘Ndrangheta.

„Jestliže mělo například dostat oběd 500 migrantů, do centra jich dorazilo jen 250. Zbylých 250 buď mohlo jíst až večer, nebo zůstat o hladu,“ popsal situaci v táboře prokurátor. „Mezitím si šéf centra, kněz a jejich přátelé kupovali drahá auta, byty, i lodě,“ dodal.

Zároveň podle vyšetřovatelů měli zaměstnanci vytvářet záznamy o neexistujících migrantech. Dotace, které za ně následně pobírali od státu a EU, putovaly do kapes vedení střediska spojeného s mafií.

Kvůli tomuto jednání bylo zadrženo v rámci akce „Johnny“ téměř sedmdesát lidí. Na zásahu se podílelo přes pět set policistů. Vyšetřovatelé podle il Tempo dále viní zadržené z páchání organizovaného zločinu, vydírání, nelegálního nošení a přechovávání zbraní, falešné evidence zboží.

Policisté se na akci dlouho připravovali a mnozí z nich pracovali po dlouhou dobu v utajení, aby získali informace a nahrávky o infiltraci klanu Arena do lukrativního byznysu s imigranty.

Zatčeni byli i duchovní

Mezi obviněnými byl i místní kněz Edoardo Scordio, který si měl jen v roce 2017 přijít na 132 tisíc eur za „spirituální asistenci“ v přijímacím centru.

Zatčený byl Leonardo Sacco, šéf místní katolické asociace Misericordia, která zprostředkovala smlouvy na potravinové služby mezi centrem a mafií. Podle RaffaellaCantone, vedoucího Národního antikorupčního úřadu celá operace Johnny však „odkryla pouze špičku ledovce“.

Přijímací středisko a uprchlický tábor Isola Capo Rizzuto se nachází na kalabrijském pobřeží na jihu Itálie nedaleko města Crotone. Je jedním z největších záchytných míst v Evropě.

„Nikdy tam nebylo dost jídla, dokonce jsme i natáčeli jeho kvalitu. Byl to ten typ potravy, které bychom nedali ani prasatům,“ dodal prokurátor.

Podle britského deníku Telegraph je v současnosti v italských přijímacích centrech pro uprchlíky přibližně 175 tisíc migrantů. Díky vyšetřování v Isola Capo Rizzuto se však ukazuje, že jejich počet může být nižší, kvůli množství neexistujících migrantů, na které pobírají centra dotace.

Zátah na klan Arena byl proveden již v roce 2012, během kterého policisté zabavili majetek v hodnotě až 350 milionů eur, včetně jedné z největších větrných farem v Evropě.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky