Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 4 °C oblačno Předplatné LN
14. listopadu 2019 21:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Italská vláda kvůli záplavám vyhlásila v Benátkách stav nouze. Starosta požádal o pomoc i OSN

Během středy voda opadla a dnes dopoledne opět vystoupala až na 120 centimetrů.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Během středy voda opadla a dnes dopoledne opět vystoupala až na 120 centimetrů.... | foto: Reuters

BENÁTKY Vláda pomůže Benátkám, které tento týden postihly nejhorší záplavy od roku 1966, vyhlášením stavu nouze a odškodní obyvatele i podnikatele zasažené velkou vodou. Oznámil to premiér Giuseppe Conte, který ve středu odjel do Benátek a ve čtvrtek v regionu jednal se zástupci místní správy. Starosta Benátek Luigi Brugnaro, podle něhož mohou za záplavy klimatické změny, požádal OSN, aby experti i politici pomohli řešit tento dlouhodobý problém jeho města.

Voda zaplavila Benátky v nebývalé míře v úterý, kdy hladina v ulicích dosáhla místy až 187 centimetrů, což je nejvíce od roku 1966. Zaplaveno bylo 80 procent města, včetně významné památky baziliky svatého Marka. Na stejnojmenném náměstí bylo přes metr vody. Během středy voda opadla a ve čtvrtek dopoledne opět vystoupala až na 120 centimetrů. Varování platí i pro další dny, v pátek se očekává voda až do výše 145 centimetrů.

„Katastrofa, která postihla Benátky, je ranou do srdce naší země,“ uvedl premiér Conte. Starosta Brugnaro pak odhadl, že škody po velké vodě dosáhnou několika stovek milionů eur.

Turisté míří na letiště - musí si svá zavazadla nést na zádech.
Starosta Benátek Luigi Brugnaro, podle něhož mohou za záplavy klimatické změny,...

Vláda po svém odpoledním zasedání vyhlásila v Benátkách stav nouze a na rychlé sanování škod uvolnila částku 20 milionů eur (půl miliardy korun). Jedná se ale pouze o první finanční injekci, kterou historické město ze státní kasy dostane, zdůraznil premiér. V první fázi by měli postižení obyvatelé města získat odškodnění ve výši až 5000 eur (asi 128 000 korun), obchodníci mohou požádat až o 20 000 eur (asi 512 000 korun).

Conte rovněž oznámil, že 26. listopadu zasedne vládní výbor spolu se zástupci regionální správy, aby projednal „strukturální problémy Benátek“. Měl by podle Conteho jednat nejen o problému záplav, ale i o vstupu velkých lodí do benátské laguny.

Nynější záplavy byly jako vlna cunami - v hotelech plavala křesla na recepcích, v obchodech voda zaplavila regály se zbožím a v ulicích vyplavila na břeh vodní taxíky i takzvaná vaporetta, lodě, které zajišťují ve městě veřejnou dopravu. Na náměstí svatého Marka bylo tolik vody, že se v ní dalo plavat. Až metr vody naměřili i uvnitř baziliky svatého Marka.

Voda zaplavila Benátky v nebývalé míře v úterý, kdy hladina v ulicích dosáhla...

Voda zaplavila Benátky v nebývalé míře v úterý, kdy hladina v ulicích dosáhla místy až 187 centimetrů, což je nejvíce od roku 1966.

Italský rozhlas ve čtvrtek uvedl, že ministerstvo dopravy jmenuje architektku Elisabettu Spitzovou zvláštní komisařkou pro dokončení projektu Mojšíž. Tento systém podvodních zvedacích bran, který má ostrovy v benátské laguně chránit před záplavami, se začal budovat v roce 2003 a dokončen měl být už před několika lety. Stavbu ale zdržely spory s ekology, navyšování nákladů i korupční skandály. Conte dnes uvedl, že systém je hotov z 93 procent a měl by být dokončen na jaře 2021.

„Už jsme utratili příliš mnoho peněz a pracujeme na něm tolik let, že už musí tento systém konečně začít fungovat,“ citovala dnes agentura APA starostu Benátek. Podle něho je v tuto chvíli systém Mojšíž pro město jediným řešením ochrany proti vysoké vodě.

Brugnaro také vyzval OSN, aby městu pomohla. „Benátky se musí stát místem, kde budou vědci, experti a politici hledat celosvětové řešení problému klimatických změn,“ uvedl starosta a vyzval OSN, aby v Benátkách založila agenturu, která by tento problém a jeho vliv na moře a oceány řešila.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...