Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Italské úřady o svátcích zpřísnily kontrolu dodržování karantény. Na dálnicích se tvořily dlouhé kolony

Policie dělá v Itálii kontroly. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie dělá v Itálii kontroly. | foto: Reuters

Řím Italské úřady o velikonočních svátcích zpřísnily kontrolu dodržování karantény. V obavě, že se epidemie koronaviru opět vymkne kontrole, apelují na obyvatele, aby neopouštěli své domovy. V sobotu o tom informovala agentura APA. S bezmála 19 000 oběťmi je Itálie zemí nejhůře zasaženou infekcí v Evropě.

Na dálničních přivaděčích u Říma se v sobotu tvořily dlouhé kolony aut, která směřovala z metropole. Důvodem byly důkladné policejní kontroly každé projíždějícího vozidla. Pomocí nich chtějí úřady zamezit tomu, aby lidé začali v důsledku pěkného jarního počasí o svátcích ve velkém porušovat přísnou karanténu.

Odradit chce policie především ty obyvatele, kteří měli v úmyslu vydat se na svá víkendová sídla. Kontroly se proto soustřeďují i do okolí přímořských a horských letovisek.

Jen na Velký pátek bylo zkontrolováno na 300 000 osob a se 10 400 lidmi bylo zahájeno řízení kvůli porušení karantény, uvedla agentura DPA. Italové smějí domovy opouštět pouze kvůli cestě do práce, k lékaři a či na nákup. Procházky či běhání je povoleno pouze v blízkosti bydliště. Pro všechny ostatní cesty, jako například na úřady, musí mít lidé zvláštní povolení.

Vládní komisař pro nouzové situace Domenico Arcuri vyzval Italy, aby o velikonočních svátcích nedělali „hlouposti“. Čas na uvolnění restriktivních opatření podle něj ještě nenadešel. „Konec epidemie je ještě velmi vzdálený. Zůstaňte doma a buďte nadále zodpovědní jako dosud,“ řekl Arcuri novinářům v římském sídle italské civilní ochrany.

Ve frontě do obchodu je lidem měřena teplota.
Testy na koronavirus formou drive-in v italském městě Giugliano.

„Tento dramatický stav nouze skončí teprve tehdy, až nalezneme účinnou vakcínu. Do té doby je naše chování jediný způsob, jak epidemii zadržet,“ dodal.

Itálie kvůli pandemii v pátek prodloužila stávající zákaz vycházení do 3. května. Po Velikonocích se ale nově otevřou některé obchody, například knihkupectví, papírnictví nebo prodejny s dětským oblečením. Uvolnění se bude týkat i zpracovatelů dřeva. Dosud směly zůstat v provozu jen prodejny potravin, lékárny a trafiky.

V pátek úřady oznámily, že za poslední den zemřelo 570 lidí s koronavirem, což je méně než ve čtvrtek. Celkem je obětí 18 849. Také počet nově infikovaných je nižší než předchozí den. Zvýšil se o 3951 na 147 577.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...