Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Italského mafiána dopadla policie díky jeho youtube kanálu o vaření. Viní ho z překupnictví drog

Svět

  13:42
ŘÍM - Italské policii se podařilo dopadnout v Karibiku muže, který je údajně členem kalábrijské mafie Ndranghety. Muže prozradily pořady o italské kuchyni, které měl na youtube, uvedl italský list La Repubblica. V Portugalsku policie dopadla v pondělí dalšího člena kalábrijské mafie. Francesco Pelle byl v Itálii na seznamu 30 nejhledanějších zločinců.

Italská policie (ilustrační foto) foto: Reuters

Třiapadesátiletý Marc Biart byl na útěku před italskou justicí od roku 2014, kdy byl na něj vydán zatykač za členství v mafiánské organizaci a překupnictví drog. V Dominikánské republice se snažil žít diskrétním životem a prakticky se nestýkal s tamní italskou komunitou. Se svou manželkou ale vedl pořady o italské kuchyni na platformě youtube. 

V Itálii policie zatýkala členy mafie díky tipu od bdělé babičky

Ačkoliv na záběrech nikdy neukázal svůj obličej, pozornost vyšetřovatelů zaujalo jeho tetování, které bylo na videích dobře vidět. Sledováním digitálních stop se policii podařilo zjistit, kde muž bydlí.

V pondělí byl v Lisabonu zadržen významný mafiánský boss Francesco Pelle. Policie ho vystopovala na klinice v Lisabonu, kde se léčil s nemocí covid-19. Pelle nazývaný Ciccio Pakistan patřil v Itálii do třicítky nejhledanějších zločinců. Na útěku před justicí byl od roku 2019.

Tehdy Kasační soud rozhodl, že Pelle byl objednavatelem neúspěšné vraždy dalšího představitele kalábrijské mafie Giovanniho Nirty. Útok se ale nezdařil a během něj zahynula Nirtova manželka. To podle vyšetřovatelů vyvolalo odvetný útok v Duisburgu, při kterém bylo v roce 2007 zavražděno šest lidí.

Podle italských státních zástupců oba případy ukazují důležitost mezinárodní spolupráce při potírání mafiánských skupin. Například muže v Dominikánské republice se podařilo zadržet díky skupině Interpolu CAN, jež se zaměřuje na mezinárodní vyšetřování aktivit kalábrijské Ndranghety ve světě.

Autor: