21. května 2018 17:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Italskou vládu nejspíš povede profesor práva bez politické zkušenosti

Italským premiérem patrně bude 54letý Giuseppe Conte. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Italským premiérem patrně bude 54letý Giuseppe Conte. | foto: Reuters

ŘÍM Italským premiérem patrně bude 54letý Giuseppe Conte, relativně neznámý profesor správního práva bez zkušeností s politikou, spekulují italská média. Šéfové protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) a protiimigrační a euroskeptické Ligy se v pondělí v podvečer setkají s prezidentem Sergiem Mattarellou, který musí schválit jejich společného kandidáta na premiéra a tím vlastně i kontroverzní koaliční smlouvu, která vyvolala obavy evropských partnerů a institucí.

O 31letém šéfovi M5S Luigim di Maiovi média píší jako o budoucím ministru práce a sociálního zabezpečení, 45letý předseda Ligy Matteo Salvini patrně povede vnitro. Conteho navrhlo podle deníku La Repubblica M5S.

Znepokojení evropských partnerů a institucí vyvolal po zveřejnění koaličního programu zejména odklon od úsporných opatření EU. Příčí se jim podle agentury Reuters klíčové body programů obou stran: Liga chce zavést přímou daň, M5S si přeje prosadit základní nepodmíněný příjem 780 eur (bezmála 20 tisíc korun). Podle odhadů by italská státní pokladna po zavedení těchto dvou změn a zrušení penzijní reformy přišla o 112 miliard eur (2,86 bilionu korun).

Komentátor listu Financial Times Wolfgang Münchau zase upozorňuje na zřízení paralelního vládního orgánu, jehož rolí by bylo rozhodovat spory mezi koaličními stranami. Italská ústava na nic takového nepamatuje, a tak by role výboru byla neformální. Podle listu Huffington Post Italia by jeho ustavení bezpochyby vedlo ke konfliktům mezi jednotlivými státními institucemi, a možná dokonce i k ústavní krizi. Münchau v této souvislosti připomíná podkopávání italské ústavy fašisty ve 30. letech minulého století.

Koaliční smlouva volá také po deportacích migrantů bez dokumentů, který je v Itálii zhruba půl milionu. Protiimigrační Liga do společného programu patrně prosadila i zbudování více vězení a zvýšení počtu vězeňské stráže či policistů.

Tiskové agentury a média dále připomínají, že Liga a M5S jsou proti sankcím uvaleným na Rusko, které považují jednak za obchodního partnera a také za strategického spojence při řešení krizí v Libyi, Sýrii a Jemenu.

Obavy z koaliční smlouvy M5S a Ligy, zejména z navrhované finanční a sociální politiky, vyjádřilo mimo jiné několik vysokých představitelů Evropské komise či francouzský ministr financí Bruno Le Maire; jejich skepsi potvrdily i ratingové agentury Fitch Ratings i DBRS. Ewald Nowotny, člen Rady guvernérů Evropské centrální banky, v pondělí uvedl, že doufá, že kroky nové italské vlády budou moudřejší než to, co se dočetl v novinách.

21.května 2018 v 16:45, příspěvek archivován: 21.května 2018 v 17:47

A largely unknown lawyer and law professor, far removed from the cut-throat world of Italian politics, Giuseppe Conte is the favourite to lead the country's nascent populist government https://t.co/SxVBf3hg6T https://t.co/yjsJ2yuRwx

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz