Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Mohl za ztroskotání Costa Concordie, které si vyžádalo 32 životů. Kapitán Schettino dostal 16 let

Svět

  20:05aktualizováno  20:34
Italský nejvyšší soud v pátek potvrdil dřívější rozsudky odsuzující bývalého námořního kapitána Franceska Schettina k 16 letům vězení za ztroskotání lodě Costa Concordia, které si vyžádalo 32 životů. Šestapadesátiletý Schettino by měl rovnou zamířit za mříže.

Francesco Schettino, kapitán ztroskotané výletní lodi Costa Concordia. foto: TwitterReprofoto

Výletní loď, jíž kapitán velel, v roce 2012 ztroskotala u ostrova Giglio u pobřeží jižního Toskánska s více než 4200 lidmi na palubě. Schettinovi je kladeno za vinu, že plavidlo odchýlil od kurzu a přiblížil ke břehu manévrem zvaným inchino, jímž někdy výletní lodě rozsvícenými světly a sirénami zdraví obyvatele ostrova.

Příbuzní obětí by se zúčastnili vzpomínky na počest mrtvých i lidí, kteří na ostrově pomáhali ostatním cestujícím lodi.
V pondělí museli potápěči kvůli špatnému počasí navíc přerušit záchranné práce.

Námořní autority rovněž Schettinovi vytýkají, že potápějící se loď opustil mezi prvními, ačkoli jako kapitán měl být tím posledním, kdo z paluby odejde. V médiích si proto vysloužil přezdívku „zbabělý kapitán“.

Kapitán, který považuje rozsudek za příliš tvrdý, dostal i pětiletý zákaz velet lodi a doživotní zákaz výkonu veřejné funkce.

Kapitán lodi Costa Concordia odsouzen. Italský soud potvrdil trest 16 let vězení

Sám odsouzený nebyl podle agentury AFP páteční jednání soudu přítomen, nebyl ani u sebe doma, aby se vyhnul televizním kamerám. „Pokud vše dopadne dobře, otevřeme lahev. Když špatně, půjde do vězení,“ řekl novinářům ještě před vynesením verdiktu jeden z obhájců, Saverio Senese.

Soud s kapitánem začal v červenci 2013, kdy bylo odsouzeno pět zaměstnanců lodní společnosti Costa Crociere k trestům od 18 do 34 měsíců - kormidelník lodi, krizový manažer společnosti a tři důstojníci posádky. Všichni byli odsouzeni za mnohonásobné zabití z nedbalosti, palubní důstojníci a kormidelník navíc za způsobení havárie plavidla z nedbalosti.

Sám kapitán byl v únoru 2015 odsouzen k 16 letům vězení za zabití, opuštění plavidla a za jeho potopení.

Loď Costa Concordia

V pátek 13. ledna 2012 ve 21:45 narazila na útes asi 300 metrů od ostrova Giglio u pobřeží jižního Toskánska luxusní loď Costa Concordia, která vyplula téhož dne v 19:00 z přístavu Civitavecchia u Říma na sedmidenní výletní plavbu po Středomoří. V boku 290 metrů dlouhé lodi vznikla asi 70metrová trhlina, jíž záhy natekla do strojovny voda, která způsobila výpadek proudu. Hodinu po nárazu hlásila pobřežní stráž, že loď uvízla na mělčině, což kapitán Francesco Schettino (56) nejprve popřel; až o čtvrt hodiny později oznámil, že nařídil evakuaci.

Na palubě bylo 4229 osob, z toho 3216 turistů z šedesátky zemí - nejvíce Italů (989) a Němců (asi 570). Nehoda si vyžádala 32 životů. Poslední oběť se podařilo nalézt až začátkem listopadu 2014, jednalo se o pozůstatky číšníka, které uvízly na palubě lodi pod převrhnutým nábytkem.

Vrak lodi byl vyzvednut v polovině září 2013, v červenci 2014 pak kdysi velkolepé plavidlo dorazilo po čtyřdenní cestě do italského Janova k sešrotování. Poslední plavbu loď absolvovala loni v září. Do té doby dělníci pracovali na odstrojení vnitřních prostor; poté se loď vydala v Janově na asi čtyři kilometry dlouhou cestu z jedné části přístavu do druhé. Trvala několik hodin a vrak táhlo pět remorkérů. Kvůli této akci byl přístav uzavřen pro veškerý provoz.

Autor: