25. února 2019 15:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Italští policisté zadrželi novou drogu. Je silnější a levnější než heroin

Ilustrační foto: Italská policie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Italská policie. | foto: Shutterstock

ŘÍM Novou smrtící drogu, která se podobá syntetickému heroinu, poprvé v Evropě zachytili italští policisté. Informovala o tom v pondělí agentura ANSA, podle které je substance mnohem účinnější a levnější než heroin. Z 20 zadržených gramů lze připravit 20 000 dávek a její účinky člověk pocítí už při pouhém kontaktu s pokožkou.

Droga se strukturou podobá syntetickému opinoidu fentanylu, proti němuž připravuje zákon americký Senát. Toto analgetikum má ve Spojených státech na svědomí desítky tisíc úmrtí. Droga, kterou zadrželi italští policisté, ale zdraví poškozuje o poznání více.

Zásilka se do Itálie dostala poštou a měla dorazit do nejmenovaného města ve středu země. Policisté ji odhalili díky zpravodajské operaci na internetu. Heroin, za nějž dealeři novou drogu v některých případech vydávali, přirovnávají policisté ve srovnání se zadrženou látkou k „odvaru“.

Vyšetřování odstartovala hospitalizace mladých lidí, kteří nereagovali na detoxikaci, kterou podstupují osoby předávkované heroinem.

ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.