Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Italští populisté čelí hrozbě rozpadu, stabilita vlády je v ohrožení. Situace může nahrát pravici

Od letošního února, kdy se naprostá většina politických stran a hnutí shodla na podpoře nové vlády vedené respektovaným ekonomem Mariem Draghim (na fotce) foto: Reuters

Doporučujeme
ŘÍM/PRAHA - Antisystémové Hnutí pěti hvězd dělí spor mezi jeho zakladatelem, komikem Grillem, a expremiérem Contem. Rozkol v hnutí, které má v parlamentu nejvíce poslanců, ohrožuje stabilitu italské vlády.
  5:00

Italští žalobci vyšetřují kvůli květnovému pádu lanovky dalších devět osob

Od letošního února, kdy se naprostá většina politických stran a hnutí shodla na podpoře nové vlády vedené respektovaným ekonomem Mariem Draghim, panoval na italské politické scéně až podezřelý klid. S tím je ale teď konec, neboť populistickému Hnutí pěti hvězd (M5S) reálně hrozí rozpad. Vzhledem k počtu poslanců M56 (v 630členné dolní komoře obsazují aktuálně 164 křesel, nejvíce ze všech frakcí) by rozkol nejen nahrál italské krajní pravici, ale potenciálně by mohl ohrozit i Draghiho vládu.

Základem sporu jsou různé názory na budoucí směřování M5S dělící dvě klíčové postavy, „otce zakladatele“ a bývalého komika Beppa Grilla a někdejšího předsedu vlády Giuseppa Conteho. Zatímco podle Grillova názoru M5S má zůstat věrné původním idejím, jako jsou skepse vůči EU či přímá demokracie (projevující se mj. tím, že členové hnutí o důležitých politických otázkách hlasují na internetové platformě Rousseau), Conteho vize spočívá v posunu M5S směrem ke tradiční politické straně a v upevnění spojenectví se středolevou Demokratickou stranou (PD).

Laskavý, či ješitný „otec“?

Různice mezi Grillem a Contem vygradovaly tento týden. Conte, ač se oficiálně stal členem M5S teprve nedávno, je považován za nejpravděpodobnějšího příštího vůdce Hnutí pěti hvězd – do cesty se mu teď ale natvrdo postavil právě Grillo.

Italského mafiána dopadla policie díky jeho youtube kanálu o vaření. Viní ho z překupnictví drog

Začátkem týdne Conte natvrdo definoval podmínky, za nichž by byl ochoten hnutí skutečně vést. Tou hlavní je omezení Grillova vlivu. „Beppe Grillo se musí rozhodnout, jestli chce být laskavým otcem, jenž dovolí svým dětem se dále svobodně rozvíjet, či zda bude ješitným rodičem bránícím svým potomkům v emancipaci,“ vyjádřil se expremiér v narážce na zákulisní manévry dvaasedmsedátiletého bývalého komika.

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. „Conte nemá žádné politické vize ani manažerské schopnosti (...) Nemůžeme dovolit, aby se naše hnutí, vzniklé zdola, změnilo ve stranu jednoho muže, který myšlením uvázl v 17. století,“ napsal Grillo na svém blogu.

Podle většiny italských komentátorů ale Grillo pod dojmem možné ztráty vlivu ve hnutí tentokrát pravděpodobně přecenil své síly i popularitu mezi poslanci M5S. Conte naopak dlouhodobě patří mezi ty italské politiky, kteří se ve veřejnosti těší největší důvěře – aktuálně v tomto ohledu zaostává pouze za premiérem Draghim. Vysoký kredit získal expremiér zejména svým uvážlivým a předvídatelným vystupováním v průběhu koronavirové epidemie.

Pravice čeká na šanci

Během formování Draghiho vlády v únoru tohoto roku sice nový kabinet nakonec podpořili i poslanci a senátoři M5S, vnitrostranické hlasování o této podpoře ale nebylo zdaleka jednoznačné (přibližně 60 : 40). Někteří „disidenti“ pak z hnutí vystoupili.

Z aritmetického hlediska by Draghiho vláda případný definitivní rozkol v M5S zřejmě přežila, situace by ale nahrála pravicovým stranám.

Na svoji příležitost čeká zejména Matteo Salvini, exministr vnitra a šéf krajně pravicové strany Liga (Lega). Byl to on, kdo nedomyšleným manévrem na konci léta 2019 „shodil“ první Conteho vládu s cílem stát se premiérem – místo toho však Liga i se Salvinim skončila v opozici.

Byť pro Salviniho samotného nyní nejsou karty rozdané tak příznivě jako před rokem (volební podpora Ligy totiž v poslední době setrvale klesá až na současných 21 procent), italská pravice jako celek by mohla v případných nových volbách zabodovat. Úspěšné je totiž další krajně pravicové uskupení Bratři Itálie (FdI) a v záloze je i středopravá strana Vzhůru Itálie! (FI) několikanásobného expremiéra Silvia Berlusconiho.

S hrozícím rozpadem M5S tak zůstává v italské politice jen málo jistot – kromě toho, že politické dění se po krátkém období stability vrací k obvyklému chaosu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!