30. července 2019 9:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Italští výběrčí mýtného budou v neděli stávkovat. Dálnice ale zadarmo nebudou, čekají se velké fronty

Mýtná stanice na italské dálnici A12. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtná stanice na italské dálnici A12. | foto: CC BY 3.0: Piergiuliano Chesi; Wikimedia

Řím Italští výběrčí mýtného se chystají první srpnovou neděli stávkovat. V srpnu dovolenou obvykle čerpá většina Italů, a tak se od soboty na silnicích tradičně očekává rekordní nápor aut. Stávka ovšem neznamená, že půjde projet dálnicemi Apeninského poloostrova zdarma. Provozovatelé zpoplatněných silnic provoz na mýtných branách patrně nasměrují k automatům, což zřejmě povede k frontám a zdržením, napsal v úterý server The Local. Teploty mají navíc přesahovat 30 stupňů.

Ke stávce na 4. a 5. srpna, tedy na neděli a pondělí, vyzvalo pět odborů, které reagují na vyjednávání smluvních podmínek se státem. Výběrčí mýtného budou stávkovat v neděli od 10:00 do 14:00 a znovu od 18:00 až do pondělních 02:00. Techničtí a administrativní pracovníci provozovatelů dálnic se k nim připojí od počátku svých směn v pondělí.

Očekává se, že provoz na italských silnicích bude v příštích šesti týdnech kvůli prázdninovým cestám Italů i cizinců hustší. Italská vláda proto od cestování vozem v kritické dny zrazuje, a to nejen kvůli vysoké pravděpodobnosti prodloužení cesty, ale také proto, že silnice jsou více nebezpečné.

ČTK