25. srpna 2017 13:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šéf Grandi Stazioni čelí v Itálii obvinění z korupce. Má být členem organizované skupiny

Vestibul a pokladny na hlavním nádraží v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vestibul a pokladny na hlavním nádraží v Praze. | foto: Yan Renelt, MAFRA

Italští se zaměřili na generálního ředitele firmy Grandi Stazioni, která původně restaurovala pražské hlavní nádraží. Podle vyšetřovatelů je Gizzi členem rozsáhlé organizované skupiny, která ovlivňovala veřejné zakázky.

V Itálii se rozjelo vyšetřování korupce týkající se zadávání veřejných zakázek ve státní společnosti Consip. Ta má paradoxně na starosti centrální nákupy pro státní správu tak, aby byly veřejné prostředky využívány účelně a transparantně.

Vyšetřování se podle informací serveru E15 dotklo i Silvia Gizziho, jednoho z ředitelů společnosti Grandi Stazioni. Ta v minulosti opravovala pražské hlavní nádraží, avšak rekonstrukci nestihla včas a přišla tak o právo pronajímat prostory hlavního nádraží. Italové následně na Česko, Správu železniční dopravní cesty a České dráhy podali sérii žalob. Chtějí se tak domoci zaplacení miliardových částek, které utratili při rekonstrukci v české metropoli.

Vyšetřování v Itálii začalo v březnu několika raziemi, mimo jiné i v sídle společnosti Grandi Stazioni. Silvia Gizzi je podezřelý z napojení na rozsáhlou organizovanou skupinu, která ovlivňovala veřejné zakázky, například ve společnosti Consip, kterou řídil neapolský podnikatel Alfredo Romeo.

Romeo ovládá rozsáhlou podnikatelskou skupinu zaměřenou na správu nemovitého majetku ve veřejném vlastnictví. Sporná zakázka se týká nákupu za 2,7 milard eur (asi 70 miliard korun), jehož velká část připadla podnikům napojeným na Romea. Policisté mimo jiné pracují s verzí, že je Romeo napojený na neapolskou zločineckou organizaci Camorra.

Najdete na Lidovky.cz