Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Italští žalobci vyšetřují kvůli květnovému pádu lanovky dalších devět osob

Trosky lanovky, která se zřítila v italské Strese, pokrývají plachty. foto: ČTK

Milán - Italští státní zástupci vyšetřují v souvislosti s květnovým pádem lanovky na severu Itálie se 14 oběťmi na životě dalších devět osob a dvě společnosti. Jde především o zaměstnance firem, které měly na starost kontrolu a údržbu zařízení, informovala v pátek agentura ANSA.
  16:55

Už dříve žalobci začali vyšetřovat kvůli způsobení hromadné nehody jednatele a provozního ředitele společnosti, která lanovku provozovala, a vedoucího směny.

Mezi vyšetřovanými právnickými osobami je jihotyrolská firma Leitner, která patřím k předním evropským výrobcům lanovek a stará se o jejich údržbu. Firma dodala své technologie i do České republiky. 

Mezi vyšetřovanými jsou i její manažeři - předseda správní rady Anton Seeber a spolumajitel Martin Leitner. Společnost dříve oznámila, že se bude chtít přihlásit mezi poškozené strany. Dnes vyjádřila naději, že se jí podaří prokázat, že nemá podíl na neštěstí a že bude i nadále spolupracovat s úřady. Pod vyšetřováním je i společnost Ferrovie del Mottarone, která lanovku u alpského jezera Lago Maggiore provozovala.

Kabina lanovky s 15 pasažéry se zřítila do lesnatého a těžko přístupného terénu v neděli 23. května. Jediným přeživším nehody byl malý izraelský chlapec. Žil se svými rodiči a sourozencem, kteří při pádu zahynuli, na severu Itálie. Podle vyšetřovatelů neštěstí způsobilo zlomené tažné lano a nefunkční záchranná brzda.

Několik dní po neštěstí státní zástupkyně Olimpia Bossiová uvalila vazbu na tři muže - jednatele Luigiho Neriho, provozního ředitele Enrica Perocchia a vedoucího směny Gabriela Tadiniho. 

Podle obžaloby se trojice mužů dohodla na zablokování záchranné brzdy, aby zajistila plynulé fungování lanovky, jejíž provoz se dříve z nezjištěných příčin zasekával. Dozorující soudkyně ale trojici mužů z vězení propustila, jen Tadinimu nařídila domácí vězení. Podle soudkyně obžaloba nepodložila svá podezření dostatečně silnými zjištěními.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...