2. dubna 2017 16:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ivanka Trumpová a její manžel stále těží z rodinných realit. I jako zaměstnanci Bílého domu

Ivanka Trumpová a její manžel Jared Kushner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivanka Trumpová a její manžel Jared Kushner | foto: ČTK

WASHINGTON/PRAHA Ivanka Trumpová a její manžel Jared Kushner nadále finančně těží z rodinného realitního impéria. A to i přesto, že jsou oba oficiálními zaměstnanci Bílého domu - Donald Trump Ivanku jmenoval svou asistentkou, jeho zeť Kushner je poradce. Ve firmě stále drží investice s hodnotou až 740 milionů dolarů, jak prozradila zpráva o majetku administrativy Bílého domu.

Ivanka Trumpová vlastní i podíl hotelu Trump International ve Washingtonu, který se nachází o ulici opodál Bílého domu. Kvůli tomu se již ozvali právníci specializující se na etiku: podle nich hrozí, že si v něm budou zástupci zahraničních vlád i domácích zájmu platit pokoje, aby si naklonili dobrou vůli prezidenta, informoval list The New York Times.

Podle zprávě o majetku Ivanka na svém podílu ve washingtonském hotelu mezi lednem 2016 a březnem 2017 vydělala mezi 1 a 5 miliony dolary, a vlastní tedy mezi 5 a 25 miliony dolary z celkové hodnoty hotelu.

Manželský tým se také vedle prezidenta ukázal na řadě oficiálních schůzek s hlavami států i významných korporátů. Kushner se ve společnosti šéfů automobilek, aerolinek či farmaceutických společností bude pohybovat i nadále, jelikož pomohl vytvořit novou kancelář vně americké vlády, a to kancelář pro americkou inovaci.

Ivanka Trumpová a její manžel Jared Kushner
Ivanka Trumpová a její manžel Jared Kushner

Samotný prezident Trump je díky své pozici odproštěn od zákonů o střetu zájmu - to ale neplatí pro jeho dceru ani jejího manžela. Jeden z nejmocnějších párů v celém Washingtonu tak musí navigovat nebezpečné etické i legální teritorium.

„Donald Trump se může vyhnout zákonné zodpovědnosti i pokud jeho střety zájmu zůstanou stejné,“ vysvětlil listu New York Times Noak Bookbinker, výkonný ředitel neziskové společnosti s centrem ve Washingtonu, která se soustředí právě na otázky etiky a střetů zájmu. „Jeho dcera a zeť nemají stejný únikový východ.“

Kusner i Trumpová mají zákonem zakázáno jednat ve svých oficiálních pozicích tak, aby z toho mohli finančně benefitovat. Kushner přitom sice z vedení více než 200 podniků vlastní rodinné firmy sice odstoupil, ale finančnš z jejich chodu těžit stále může.

Trump je obklopen „mimořádně bohatými lidmi“

Zpráva Bílého domu obsahuje informace o dalších asi 180 zaměstnancích Bílého domu. Podle agentury Reuters zdůrazňuje, že je Trump obklopen mimořádně bohatými lidmi.

Šéf Národní ekonomické rady Gary Cohn, má majetek v hodnotě mezi 253 a 611 miliony dolarů. Stephen Bannon, hlavní stratég Bílého domu, si v loňském roce vydělal až 2,3 milionu dolarů a celková hodnota jeho majetku se pohybuje mezi 11,8 a 53,8 miliony dolarů. Oba dva mimo jiné pracovali v jedné z největších amerických bank Goldman Sachs - jejich cesta k bohatství se přesto značně liší.

Bannon, spojován především s kontroverzním ultrapravicovým webem Breitbart News, své miliony získal zejména přetvářením pravicového myslení ve Spojených státech. Podle zprávy si velkou část svého jmění vydělal díky pravicovému zpravodajství, filmu a firemním konzultacím.

Celkem se majetek administrativy Donalda Trumpa odhaduje na 12m miliard dolarů.

proPavlína Procházková
R. Tichý Pisalkove jsou fakt zoufalci zoufali. 19:40 2.4.2017
V. Grycz jsou tržní. mají to v rodině. 19:06 2.4.2017
J. Šejnoha No, a ? 18:26 2.4.2017
K. Jež 888 NJN, židé. ::))) 16:23 2.4.2017

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz