Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Aby Izrael jednal s EU? Zapomeňte

„Sám se ptám – proč Arabové nic nedělají? Některé arabské země mají přece silné... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Sám se ptám – proč Arabové nic nedělají? Některé arabské země mají přece silné... | foto:  Dan Materna, MAFRA

Takové věci, jako je označování zboží, které pochází z okupovaných osad, si přátelé nedělají. Izraelci čekají na odsouzení aktuální vlny teroru v jejich zemi, kterého se jim od evropských lídrů dosud nedostalo. O složitých vztazích na Blízkém východě i postoji k islámu LN hovořily s Garym Korenem, izraelským velvyslancem v Česku.

LN Co říkáte na výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu uprchlíků, který příliš nerozlišuje mezi muslimy a radikálními islamisty?

Jako velvyslanec bych neměl české politiky hodnotit nebo se vměšovat do vnitrostátní politiky, to by bylo přinejmenším vůči hostitelské zemi neslušné. Každopádně mezi islámem a islamismem či džihádem je zásadní rozdíl. Islám je skvělé náboženství, stejně jako třeba křesťanství nebo buddhismus. Izrael odmítá islamofobii. Vždyť dvacet procent Izraelců jsou Arabové. Není však možné zavírat oči před tím, co se v muslimském světě děje. Podívejme se, co se odehrává v Somálsku, Nigérii, Iráku, Afghánistánu a teď i v Sýrii. Existují přitom normální muslimské země jako Indonésie, Malajsie nebo Turecko. Proto není možné označovat lidi podle náboženství. Židé s tím mají hodně zkušeností. Vždyť z toho vzešel holokaust.

LN Jak se zachovat vůči aktuální migrační vlně z islámského světa?

Je potřeba více potírat radikální islám, jehož stoupenci jsou nejen v Evropě, Izraeli, a USA, ale iv muslimských zemích. Obávám se, že Evropě to došlo trochu pozdě, teprve až po vražedných teroristických útocích. V mezičase se mnoho evropských muslimů radikalizovalo, byli rekrutováni a odešli bojovat do Sýrie. Některé mešity se dokonce staly baštou kazatelů radikalismu, vyznavačů džihádu a vytvoření chalífátu. Rád bych dodal, že prezident Zeman je velkým přítelem Izraele. Souhlasíme s ním, co se týče potřeby nazývat věci pravými jmény: islamismus a džihádismus jsou dvě strany stejné mince. Je potřeba je odhalovat, postavit se proti nim a bojovat s nimi.

LN Dovedete si představit, že by izraelský prezident vystoupil na pódiu vedle Martina Konvičky, lídra Bloku proti islámu, jako to udělal Miloš Zeman 17 .listopadu?

Neznám dostatek podrobností o této události. Jak jsem již řekl, Izrael je proti islamofobii a proti antisemitismu. Jako diplomat se ale snažím dění v Česku porozumět. Musím upozornit na jeden důležitý moment. Poslední vlna antisemitismu v Evropě vychází z místních muslimských komunit, což je alarmující. Možná je určitá obava lidí v Česku dána historií. V minulosti zde nebylo mnoho cizích kultur. Česká republika je ale silná demokracie a radikálové mohou ztratit sílu v demokratickém procesu.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...