Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Aby Izrael jednal s EU? Zapomeňte

Afghánistán

  7:18
Takové věci, jako je označování zboží, které pochází z okupovaných osad, si přátelé nedělají. Izraelci čekají na odsouzení aktuální vlny teroru v jejich zemi, kterého se jim od evropských lídrů dosud nedostalo. O složitých vztazích na Blízkém východě i postoji k islámu LN hovořily s Garym Korenem, izraelským velvyslancem v Česku.

„Sám se ptám – proč Arabové nic nedělají? Některé arabské země mají přece silné armády. Jsou proti Asadovi i proti radikálům. Podle toho, co slyším a čtu, bez takové intervence může tento konflikt pokračovat další dekádu,“ říká izraelský velvyslanec Gary Koren. foto:  Dan Materna, MAFRA

LN Co říkáte na výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu uprchlíků, který příliš nerozlišuje mezi muslimy a radikálními islamisty?

Jako velvyslanec bych neměl české politiky hodnotit nebo se vměšovat do vnitrostátní politiky, to by bylo přinejmenším vůči hostitelské zemi neslušné. Každopádně mezi islámem a islamismem či džihádem je zásadní rozdíl. Islám je skvělé náboženství, stejně jako třeba křesťanství nebo buddhismus. Izrael odmítá islamofobii. Vždyť dvacet procent Izraelců jsou Arabové. Není však možné zavírat oči před tím, co se v muslimském světě děje. Podívejme se, co se odehrává v Somálsku, Nigérii, Iráku, Afghánistánu a teď i v Sýrii. Existují přitom normální muslimské země jako Indonésie, Malajsie nebo Turecko. Proto není možné označovat lidi podle náboženství. Židé s tím mají hodně zkušeností. Vždyť z toho vzešel holokaust.

LN Jak se zachovat vůči aktuální migrační vlně z islámského světa?

Je potřeba více potírat radikální islám, jehož stoupenci jsou nejen v Evropě, Izraeli, a USA, ale iv muslimských zemích. Obávám se, že Evropě to došlo trochu pozdě, teprve až po vražedných teroristických útocích. V mezičase se mnoho evropských muslimů radikalizovalo, byli rekrutováni a odešli bojovat do Sýrie. Některé mešity se dokonce staly baštou kazatelů radikalismu, vyznavačů džihádu a vytvoření chalífátu. Rád bych dodal, že prezident Zeman je velkým přítelem Izraele. Souhlasíme s ním, co se týče potřeby nazývat věci pravými jmény: islamismus a džihádismus jsou dvě strany stejné mince. Je potřeba je odhalovat, postavit se proti nim a bojovat s nimi.

LN Dovedete si představit, že by izraelský prezident vystoupil na pódiu vedle Martina Konvičky, lídra Bloku proti islámu, jako to udělal Miloš Zeman 17 .listopadu?

Neznám dostatek podrobností o této události. Jak jsem již řekl, Izrael je proti islamofobii a proti antisemitismu. Jako diplomat se ale snažím dění v Česku porozumět. Musím upozornit na jeden důležitý moment. Poslední vlna antisemitismu v Evropě vychází z místních muslimských komunit, což je alarmující. Možná je určitá obava lidí v Česku dána historií. V minulosti zde nebylo mnoho cizích kultur. Česká republika je ale silná demokracie a radikálové mohou ztratit sílu v demokratickém procesu.