Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Netanjahu odloží reformu justice o několik týdnů, chce vést dialog

Svět

  9:20aktualizováno  21:00
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odložil kontroverzní justiční reformy o několik týdnů, a to do dalšího zasedání parlamentu. O zákonu chce vést dialog. Od pondělního rána protestovaly v ulicích desetitisíce lidí. V reakci na Netanjahuova slova odbory odvolaly plánovanou generální stávku, lidé však chtějí demonstrovat dál.

„Jestliže existuje možnost vyhnout se občanské válce prostřednictvím dialogu, beru si čas na to, aby mohl proběhnout dialog,“ prohlásil Netanjahu v televizním projevu. Dodal, že vzhledem k „národní odpovědnosti“ proto druhé a třetí čtení zákona o jmenování soudců odkládá do dalšího zasedání Knesetu.

To je podle listu The Times of Israel plánované na začátek května, některá média zmiňují konec dubna. Jak poznamenala britská stanice BBC, projev izraelského premiéra byl poměrně krátký. Mimo jiné v něm prohlásil, že „udělá vše, aby nalezl řešení“. Země se podle něj nyní ocitla na „nebezpečné křižovatce“.

„Extremistická menšina“ je připravena rozdělit národ, řekl Netanjahu. O odkladu kritizované reformy už také v pondělním prohlášení informovala koaliční strana Židovská síla. Šéf strany Itamar Ben-Gvir je považován za největšího stoupence reformy.

Dopoledne Netanjahuova vláda, v níž jsou náboženské a nacionalistické strany, ustála hlasování o důvěře, které na protest proti reformě svolala opozice. Její návrh neprošel v poměru 59 ku 53 hlasům.

Izraelský prezident Jicchak Herzog odložení projednávání reformy uvítal. Uvedl, že nyní „je čas na upřímnou, vážnou a zodpovědnou diskuzi“, která povede k uklidnění situace. I opoziční lídr Benny Ganc premiérův krok vítá. „Lepší pozdě než nikdy,“ řekl o odkladu projednávání reformy.

„Jestliže přijde vláda s férovým návrhem, můžeme vyjít z této krize silnější,“ reagoval na Netanjahuova slova vůdce levicové opozice Jair Lapid, který také předtím vyzval Netanjahua, aby ministra obrany Galanta vrátil do funkce. „Galant byl odvolán z jediného důvodu – mluvil pravdu. Nevyhrožoval, nedával ultimátum, ale varoval před zhroucením lidové armády tváří v tvář vládě, která se snaží odmítnout realitu,“ řekl Lapid.

„V současné době si Izrael nemůže vzhledem k rizikům ve všech oblastech dovolit změnu ministra obrany. Nikdy jsme nebyli blíže rozpadu,“ dodal. Dialog týkající se reformy pak podle něj musí skončit vytvořením psané ústavy. „Nepotřebujeme zranění obvazovat, ale řádně ho ošetřit. Musíme si spolu sednout a sepsat izraelskou ústavu založenou na hodnotách Deklarace nezávislosti. Musíme nechat prezidenta, aby určil mechanismus dialogu, a důvěřovat mu, že bude spravedlivým prostředníkem,“ uvedl Lapid.

Desetitisíce lidí v ulicích

Před sídlem parlamentu v Jeruzalémně od rána protestovaly tisíce lidí, kteří se do města sjeli z celé země. Tisíce demonstrantů přišly také před Ben Gurionovu univerzitu v Beerševě. Další vyšli s izraelskými vlajkami do ulic v Tel Avivu, Haifě a dalších městech. Izraelská média během dne informovala, že protestní akce v Jeruzalémě se účastní asi 80 tisíc lidí a neustále přijíždějí další. Netanjahu vyzval odpůrce i zastánce reformy, aby se zdrželi násilí.

Reforma soudnictví, která by koalici poskytla kontrolu nad jmenováním soudců Nejvyššího soudu a umožnila vládě přehlasovat soudní rozhodnutí s prostou parlamentní většinou, vyvolává už několik týdnů masové protesty.

Odpůrci návrhu tvrdí, že povede k oslabení demokracie. Zastánci reformy říkají, že změny jsou nutné k omezení aktivistických soudců, kteří podle nich zasahují do politiky. Napětí se v neděli vystupňovalo poté, co Netanjahu odvolal ministra obrany Joava Galanta, který jeho reformní plány kritizoval.

Izraelský parlamentní výbor pro ústavu, právo a spravedlnost mezitím v pondělí ráno dal zelenou návrhu zákona o jmenování soudců. O finálním schválení zákona se tak nyní bude hlasovat na plénu. Výbor podle izraelských médií během pondělního zasedání opustilo několik opozičních poslanců.

Zavřela nákupní centra, banky i školy

Šéf izraelského odborového svazu Histadrut, Arnon Bar-David ráno apeloval na Netanjahua, aby schvalování reformy zastavil a svolal generální stávku. „Vraťte zemi zdravý rozum. Pokud dnes neoznámíte, že jste změnil názor, budeme stávkovat,“ uvedl.

V reakci na Netanjahuova slova svaz generální stávku odvolal. „Stávka, kterou jsem oznámil dnes ráno, skončí,“ uvedl. Odbory rovněž odvolaly protesty, které byly plánovány na úterý. Další organizátoři protivládních organizací se však nechali slyšet, že budou v protestech pokračovat, dokud nebude reforma zcela odvolána.

Histadrut zastupuje více než 700 tisíc zaměstnanců ve zdravotnictví, dopravě a bankovnictví a v mnoha dalších oborech, stávka by tak mohla paralyzovat značnou část izraelské ekonomiky. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že respektuje právo na protest. Očekává se, že neodkladnou zdravotní péči by stávka neovlivnila.

Od pondělního poledne měla zavřeno velká nákupní střediska, zavřené byly rovněž školky. Zavření svých provozoven v Izraeli kvůli stávce oznámil také provozovatel restaurací rychlého občerstvení McDonald’s. Provoz pozastavily i dva hlavní izraelské přístavy, v Haifě a Ašdodu.

Autoři: ,

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...