9. ledna 2018 10:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Stíhačky a rakety země-země. Izrael zaútočil na oblast nedaleko Damašku

Izraelská stíhačka F16. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelská stíhačka F16. | foto: Israeli Air Force

DAMAŠEK Izrael v noci na úterý podnikl několik náletů a vyslal rakety na oblast kolem města Kutajfa nedaleko syrského hlavního města Damašku. Útok způsobil značné hmotné škody. Oznámila to v úterý prostřednictvím syrské státní televize armáda. Mluvčí izraelské armády tvrzení Damašku odmítla komentovat.

Bombardování izraelská armáda zahájila v 2:40 místního času (01:40 SEČ) z libanonského vzdušného prostoru. Jeden z letounů zasáhla syrská protivzdušná obrana. 

Následně byly z Izraelem kontrolovaných Golanských výšin vystřeleny rakety země-země, které však syrský obranný systém zneškodnil. 

Z izraelského vzdušného prostoru pak byly odpáleny čtyři rakety. Jednu z nich syrská protivzdušná obrana zneškodnila, ale zbylé tři poškodily syrskou vojenskou základnu.

Izrael v minulosti již několikrát zdůraznil, že nedopustí, aby v Sýrii stavil Írán základny a pomáhal tam ve zbrojení radikálnímu libanonskému radikálního hnutí Hizballáh, které stejně jako Teherán stojí ve válce na straně syrského prezidenta Bašára Asada. 

Izrael útočí pravidelně

Loni v srpnu šéf izraelského letectva oznámil, že Izrael podnikl v Sýrii asi 100 náletů. Izraelská armáda nicméně většinou podrobnosti o svých operacích nezveřejňuje.

Syrská armáda zopakovala, že podobné útoky se setkají s tvrdou odvetou a zároveň Izrael obvinila z podporování radikálních skupin v Sýrii.

Není to však poprvé, co Izrael zaútočil na syrské území. Na začátku prosince minulého roku zasáhly syrskou vojenskou základnu nedaleko Damašku rakety odpálené z Golanských výšin. Izraelská armáda i tehdy odmítla záležitost komentovat. 

O podobném útoku stíhačkami na syrskou protivzdušnou obranu informovala syrská státní média i v říjnu loňského roku.

Lidovky.cz, ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...