18. ledna 2015 10:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izrael chce ochromit Mezinárodní trestní soud, prý podporuje Palestinu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu (vpravo) s Joelem Merguiem, prezidentem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelský premiér Benjamin Netanjahu (vpravo) s Joelem Merguiem, prezidentem... | foto: ČTK

JERUZALÉM Izrael se snaží přimět své spojence a členské státy Mezinárodního trestního soudu (ICC), aby přestali tuto instituci financovat kvůli jejímu přístupu k Palestincům. Informovala o tom agentura Reuters. Soud tento týden začal předběžně vyšetřovat případné válečné zločiny na palestinských územích.

Palestinci požádali o začlenění k ICC začátkem roku a členy by se měli stát v dubnu. Izrael podobně jako jeho hlavní spojenec USA pod ICC nespadají, ale přistoupilo k němu mnoho zemí, jež Izrael podporují.

„Požádáme naše přátele v Kanadě, Rakousku a Německu, aby soud přestali financovat. Tato organizace nikoho nezastupuje, je politická,“ řekl izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman v rozhlase. Podle ministra i další země zpochybňují smysluplnost existence ICC.

ČTĚTE TAKÉ:

Izrael chce toto téma projednat i při nadcházející návštěvě japonského premiéra Šinzóa Abeho, jehož vláda patří k hlavním finančním přispěvatelům soudu.

Otázka válečných zločinů

 ICC se začal zabývat násilnostmi spáchanými od loňského června, kdy Izrael kvůli palestinské raketové palbě zahájil vojenskou operaci proti Pásmu Gazy. Zahynulo při ní přes 2000 Palestinců a 70 Izraelců.

Pokud soud na základě předběžného šetření dospěje k názoru, že byly spáchány válečné zločiny, může nařídit plnohodnotné vyšetřování, které by mohlo vést k obvinění konkrétních osob na obou stranách konfliktu. Izrael už dal najevo, že bude své vojáky před stíháním chránit.

ICC je první stálý trestní soud s celosvětovou působností, který stíhá jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny. Od roku 2002 sídlí v nizozemském Haagu. Palestina se stává 123. státem, který pod něj spadá.

Lidovky.cz, ČTK
  • 9Diskuse

Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem
Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem

S příchodem sychravého počasí, padajícího listí a tmavých rán přichází i první myšlenky na nákup vánočních dárků. Letos nemusíte dlouho přemýšlet, potěšte své blízké výrobky z vlastních fotografií. Soutěžte o poukazy na fotoknihy, kalendáře nebo pexeso.

Najdete na Lidovky.cz