Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Strach z delty nutí Izrael k akci. Chce naočkovat ohrožené děti od 5 do 11 let, stanou se součástí výzkumu

Očkovací látka firmy Pfizer. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Izrael chce umožnit očkování proti koronaviru i pro děti od 5 do 11 let. Jde o reakci na prudký nárůst případů nakažlivé varianty delta. K vakcinaci hodlají využít látku od společnosti Pfizer Inc. a očkovat by se měly děti s vážným ohrožením.
  17:51

Čelní zástupci Izraele, jak napsal The Wall Street Journal , kvůli šíření koronavirové varianty delta rozhodli pro zásadní krok. Hodlají očkovat vakcínou Pfizer-BioNTech děti od 5 do 11 let, u kterých hrozí riziko vážného průběhu nemoci. Jedná se především o případy dětí s těžkou obezitou, chronickým onemocněním plic či sníženou imunitou. 

Tamní ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že každé dítě, které by mělo vakcínu obdržet, bude muset získat zvláštní schválení. Oproti dospělým pak budou dětem podány menší dávky, a to 10 mikrogramů místo obvyklých třiceti. Režim dávkování určí zdravotnické úřady.

„Očkování dětí ve věku 5–11 let v současné době není součástí rámce, ale existují zvláštní situace, ve kterých lze o očkování v tomto věku zvažovat - tehdy je vysoká pravděpodobnost závažných onemocnění a dokonce i úmrtí na infekci s novým coronavirem, “ uvedlo podle Times of Israel před týdnem Oddělení epidemiologie ministerstva zdravotnictví.

Testování desetimikrogramovými dávkami vakcíny Pfizer u dětí v dané věkové kategorii už probíhají od března, zatím ale nebyly zveřejněny žádné klinické údaje. Společnost Pfizer, která je provádí, prý očekává výsledky v září. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv zároveň zvýšil minimální počet dětí, které se mohou studie zúčastnit. Chce totiž co nejlépe detekovat vedlejší účinky a porozumět jim. V zimě by tak mohlo dojít ke globálnímu povolení očkování pro tuto věkovou skupinu.

V Izraeli bylo prozatím podle údajů resortu zdravotnictví očkováno něco přes třicet procent dětí mezi 12 až 15 lety. Dalších devět procent dětí se uzdravilo. Necelých 62 procent Izraelců už údajně také dostalo alespoň jednu dávku vakcíny a přibližně pět milionů a dvě stě tisíc osob bylo plně očkováno.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat