Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Izrael chce v Jeruzalémě postavit lanovku. Podle odpůrců bude hyzdit panorama

Pohled na východní Jeruzalém z lokality French Hill, vlevo vzadu je Skalní dóm na Chrámové hoře, na snímku z 31. říjan 2019. foto: ČTK

Jeruzalém - Izraelský úřad pro územní plánování dal zelenou kontroverznímu projektu, podle kterého by v Jeruzalémě vznikla síť lanovek k přepravě turistů ze západní části města ke Zdi nářků, jež patří k nejposvátnějším místům judaismu.
  16:56

Odpůrci projektu tvrdí, že lanovka zhyzdí panorama Jeruzaléma a bude mít negativní dopad na Palestince žijící pod její trasou ve východojeruzalémské čtvrti Silván. Napsal to ve středu zpravodajský web BBC.

Trasa lanovky má být podle plánu 1,4 kilometru dlouhá a vést by měla ze západního Jeruzaléma ke Zdi nářků ve východní části města, kterou Izrael okupuje. Izraelská vláda tvrdí, že projekt pomůže uvolnit dopravu v Jeruzalémě, jelikož umožní přepravit k historickému objektu až 3000 lidí každou hodinu. Odpůrci projektu se ale domnívají, že lanovka zničí panorama Jeruzaléma, proto se chtějí proti schválení výstavby odvolat k soudu.

Izraelská nevládní organizace Emek Šaveh, která se zabývá ochranou kulturního dědictví, už dříve uvedla, že síť lanovek změní panorama jeruzalémského Starého města, které je na seznamu kulturního dědictví UNESCO, a bude mít negativní dopad na palestinské obyvatele čtvrti Silván, jež se nachází pod navrženou trasou. Podle BBC se mluví také o tom, že schválení projektu, který „slouží velmi politizovanému cíli“, bylo uspíšeno.

Palestinská autonomie a jordánská vláda, pod jejíž správu spadá komplex za Zdí nářků, rovněž vyjádřily obavy z dopadu projektu na Staré město. Komplex je známý jako Chrámová hora či arabsky Harám aš-Šaríf (Vznešená svatyně). Nachází se na něm mešita Al-Aksá a muslimská svatyně Skalní dóm.

Zeď nářků, známá také jako Západní zeď, je pozůstatkem biblického druhého židovského chrámu zničeného Římany před téměř 2000 lety, každý rok ji navštíví miliony věřících.

Pohled z výšky na Chrámovou horu.
Zeď nářků, Izrael.

Před schválením návrhu v pondělí izraelský ministr financí Moše Kahlon poznamenal, že Zeď nářků není dostatečně přístupná veřejnosti. „Je nepřípustné, že silný provoz brání tisícím lidí v modlení, návštěvě a účasti na vojenských a státních ceremoniálech, které se tam konají,“ řekl ministr podle izraelského listu Haarec.

Ministr pro jeruzalémské záležitosti Zeev Elkin uvedl, že lanovka je „strategicky významný projekt, který má podpořit turismus ve Starém městě“. „Krůček po krůčku proměňujeme tuto vizi v realitu,“ dodal.

Americký plán na vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu má problémy. Kvůli předčasným volbám

Status Jeruzaléma je nejspornějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Izrael považuje Jeruzalém za své „věčné a nedělitelné hlavní město“, zatímco Palestinci počítají s východním Jeruzalémem jako s hlavním městem svého budoucího státu.

Izrael se převážně arabského východního Jeruzaléma zmocnil při šestidenní válce v roce 1967 a později jej anektoval v rozporu s rezolucemi OSN. Tuto anexi východní části města mezinárodní společenství neuznává s tím, že status města by se měl vyřešit jednáním. Americký prezident Donald Trump ale od této tradiční pozice loni odstoupil, když z Tel Avivu do Jeruzaléma přesunul americkou ambasádu.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat