6. listopadu 2019 16:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izrael chce v Jeruzalémě postavit lanovku. Podle odpůrců bude hyzdit panorama

Pohled na východní Jeruzalém z lokality French Hill, vlevo vzadu je Skalní dóm... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na východní Jeruzalém z lokality French Hill, vlevo vzadu je Skalní dóm... | foto: ČTK

Jeruzalém Izraelský úřad pro územní plánování dal zelenou kontroverznímu projektu, podle kterého by v Jeruzalémě vznikla síť lanovek k přepravě turistů ze západní části města ke Zdi nářků, jež patří k nejposvátnějším místům judaismu.

Odpůrci projektu tvrdí, že lanovka zhyzdí panorama Jeruzaléma a bude mít negativní dopad na Palestince žijící pod její trasou ve východojeruzalémské čtvrti Silván. Napsal to ve středu zpravodajský web BBC.

Trasa lanovky má být podle plánu 1,4 kilometru dlouhá a vést by měla ze západního Jeruzaléma ke Zdi nářků ve východní části města, kterou Izrael okupuje. Izraelská vláda tvrdí, že projekt pomůže uvolnit dopravu v Jeruzalémě, jelikož umožní přepravit k historickému objektu až 3000 lidí každou hodinu. Odpůrci projektu se ale domnívají, že lanovka zničí panorama Jeruzaléma, proto se chtějí proti schválení výstavby odvolat k soudu.

Izraelská nevládní organizace Emek Šaveh, která se zabývá ochranou kulturního dědictví, už dříve uvedla, že síť lanovek změní panorama jeruzalémského Starého města, které je na seznamu kulturního dědictví UNESCO, a bude mít negativní dopad na palestinské obyvatele čtvrti Silván, jež se nachází pod navrženou trasou. Podle BBC se mluví také o tom, že schválení projektu, který „slouží velmi politizovanému cíli“, bylo uspíšeno.

Palestinská autonomie a jordánská vláda, pod jejíž správu spadá komplex za Zdí nářků, rovněž vyjádřily obavy z dopadu projektu na Staré město. Komplex je známý jako Chrámová hora či arabsky Harám aš-Šaríf (Vznešená svatyně). Nachází se na něm mešita Al-Aksá a muslimská svatyně Skalní dóm.

Zeď nářků, známá také jako Západní zeď, je pozůstatkem biblického druhého židovského chrámu zničeného Římany před téměř 2000 lety, každý rok ji navštíví miliony věřících.

Pohled z výšky na Chrámovou horu.
Zeď nářků, Izrael.

Před schválením návrhu v pondělí izraelský ministr financí Moše Kahlon poznamenal, že Zeď nářků není dostatečně přístupná veřejnosti. „Je nepřípustné, že silný provoz brání tisícím lidí v modlení, návštěvě a účasti na vojenských a státních ceremoniálech, které se tam konají,“ řekl ministr podle izraelského listu Haarec.

Ministr pro jeruzalémské záležitosti Zeev Elkin uvedl, že lanovka je „strategicky významný projekt, který má podpořit turismus ve Starém městě“. „Krůček po krůčku proměňujeme tuto vizi v realitu,“ dodal.

Status Jeruzaléma je nejspornějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Izrael považuje Jeruzalém za své „věčné a nedělitelné hlavní město“, zatímco Palestinci počítají s východním Jeruzalémem jako s hlavním městem svého budoucího státu.

Izrael se převážně arabského východního Jeruzaléma zmocnil při šestidenní válce v roce 1967 a později jej anektoval v rozporu s rezolucemi OSN. Tuto anexi východní části města mezinárodní společenství neuznává s tím, že status města by se měl vyřešit jednáním. Americký prezident Donald Trump ale od této tradiční pozice loni odstoupil, když z Tel Avivu do Jeruzaléma přesunul americkou ambasádu.

ČTK
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

TIP: Mějte přehled o dítěti v autě i bez otáčení
TIP: Mějte přehled o dítěti v autě i bez otáčení

Díky digitální video chůvičce do auta už se nemusíte otáčet směrem k vaší ratolesti a můžete se věnovat bezpečnému řízení.