Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Izrael deportoval propalestinské aktivisty,Turecko pohřbilo oběti

Svět

  21:33
ISTANBUL/ATÉNY/JERUZALÉM - Izrael vyhostil většinu propalestinských aktivistů, které zadržel při pondělním zásahu proti flotile s humanitárním nákladem pro blokované pásmo Gazy. Přes Istanbul přiletěla zpět do Česka i trojice deportovaných Čechů.

V Jordánsku se protestuje proti útoku izraelské armády na loď s humanitární pomocí pro Gazu foto: Reuters

V istanbulské mešitě se konala smuteční ceremonie za oběti izraelského zásahu, provázená protesty tisíců pobouřených Turků. Turecký prezident je ujistil, že vztahy Turecka s Izraelem už nikdy nebudou jako dříve.

Příslušníci 20 států opustili Tel Aviv
Izrael pod palbou kritiky kvůli zásahu proti humanitární flotile údajně zvažuje zmírnění námořní blokády pásma Gazy. Premiér Benjamin Netanjahu podle zprávy izraelské televize přišel s návrhem, že by zásilky určené pro palestinské pásmo Gazy mohly při tranzitu izraelským přístavem Ašdod kontrolovat mezinárodní síly OSN. Na zbrojním embargu a zákazu dovozu do pásma zboží, kterého by podle něj mohl vládní Hamas využít k vojenským účelům, ale Izrael nadále trvá.

Vyhoštěné Turky a Řeky přepravily zvláštní letouny do Istanbulu a Atén, ostatní příslušníci 20 států opustili Tel Aviv pravidelnými leteckými linkami. V Izraeli zůstávají, z neupřesněných "technických důvodů", ještě tři aktivisté a sedm vážněji zraněných osob v nemocnicích.

Upření základních práv
Česká trojice podepsala rozhodnutí o deportaci ve středu na letišti u Tel Avivu. S humanitární flotilou směřovali do Gazy čtyři Češi, jeden se vrátil do Prahy už v úterý.

Za nejhorší zkušenost z izraelského zásahu označil reportér České televize Petr Zavadil upření základních práv zadrženým. Nesměli prý ani zavolat na ambasádu. I když sám od Izraelců násilí nezakusil, byla to pro něj šokující zkušenost, řekl Zavadil ČTK.

V Istanbulu přivítali vyhoštěné aktivisty jako hrdiny. Údajně až 20 000 rozhořčených Turků se shromáždilo u mešity, kde se konal smuteční obřad za oběti izraelského zásahu, osm Turků a jednoho Američana tureckého původu.

Dav mávající tureckými a palestinskými vlajkami tvrdě odsuzoval Izrael a požadoval mezinárodní reakci. Turecký prezident Abdullah Gül pobouřenému národu řekl, že Izrael udělal jednu z největších chyb ve své historii a slíbil, že Turecko nikdy na takový útok nezapomene.

Izraelská armáda ve čtvrtek zveřejnila videozáznam, který údajně pochází z jedné z bezpečnostních kamer na lodi Mavi Marmara, kde došlo k největším násilnostem. Izrael tvrdí, že jeho vojáci použili ostrou munici v sebeobraně, protože aktivisté z této turecké lodi na komanda obsazující plavidlo zaútočili, údajně nejen holemi a noži, ale i palbou.

Izrael je za zásah v mezinárodních vodách, při němž bylo devět lidí zabito a 50 zraněno, ve světě převážně kritizován. Ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová použití násilí odsoudila a jménem unie vyjádřila lítost nad ztrátou životů. Česká diplomacie se k jejímu prohlášení přihlásila.

Předseda českého Senátu Přemysl Sobotka, který je na návštěvě Izraele, ale sklidil rozdílné reakce za své středeční vyjádření, jímž označil námořní konvoj s propalestinskými aktivisty snažícími se prolomit blokádu pásma Gazy za plánovanou provokaci pod záminkou humanitární pomoci. Poděkování se mu prý dostalo od izraelského prezidenta Šimona Perese, veřejné kritice čelí od české levice. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek dnes v Praze označil Sobotkovo stanovisko za "selhání politika".

Od dosud opatrné reakce administrativy prezidenta Baracka Obamy, žádající především objasnění okolností zásahu, se odchýlil americký viceprezident Joe Biden. Ve středečním rozhovoru pro média uvedl, že Izrael má "absolutní právo" hájit své bezpečnostní zájmy.

USA, které podle něj akci Izraele dostatečně neodsoudily, tvrdě kritizoval venezuelský prezident Hugo Chávez. Nikaragujský prezident Daniel Ortega oznámil, že jeho země přerušuje s Izraelem diplomatické styky.

Autor: