Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izrael se otevírá světu, zmírnil řadu opatření. Pro očkované se znovu otevřou restaurace

Izraelský premiér Netanjahu na návštěvě fitness centra před plánovaným... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelský premiér Netanjahu na návštěvě fitness centra před plánovaným... | foto: ČTK

Tel Aviv Izrael v neděli po téměř dvou měsících otevřel hranice a zmírnil řadu protiepidemických opatření. Změny schválila vláda, informovala v neděli agentura AFP. Pro očkované budou znovu otevřeny interiéry restaurací, v oblastech s nízkým výskytem nákazy začne prezenční výuka.

Obnovena byla také osobní doprava na Ben Gurionově letišti. Uvolnění umožnila úspěšná očkovací kampaň, v rámci které dostala alespoň jednu dávku vakcíny už více než polovina obyvatelstva.

„Je to skvělý den, pro lidi se zeleným pasem otevíráme restaurace, vracíme se k životu,“ uvedl premiér Benjamin Netanjahu, který se bude snažit na konci března obhájit mandát v parlamentních volbách. Zelený pas je potvrzením o očkování.

Tel Aviv se snaží lidi k očkování motivovat také příslibem drinku v baru zdarma.
Zdravotníci očkují Palestince na checkpointu mezi Ramalláhem a Jeruzalémem....

Netanjahuova strana Likud má v průzkumech nejvyšší preference, je ale otázkou, zda bude mít dost potenciálních koaličních partnerů pro sestavení vlády.

Epidemiologové varují před příliš rychlým rozvolněním pravidel v devítimilionovém Izraeli. Díky očkování se podařilo výrazně snížit denní přírůstky nakažených koronavirem, a to z 10 000 denně v polovině ledna na současných asi 3700. „Naše obavy ale vzbuzuje růst nemocnosti v posledních dnech,“ uvedl hlavní epidemiolog Nachman Ash.

V Izraeli dostalo první dávku vakcíny od společností Pfizer a BioNTech zhruba 53 procent populace, druhou dávku pak skoro 40 procent. Má se za to, že kolektivní imunita vzniká při naočkování 70 až 85 procent obyvatelstva.

Letecky zatím může přicestovat tisíc osob

Díky nedělnímu rozvolnění byla obnovena osobní přeprava na Ben Gurionově mezinárodním letišti. Do Izraele může přicestovat letecky zhruba 1000 lidí, příští týden se má kvóta zvýšit na 3000 osob. Podle tamního tisku byly otevřeny i některé pozemní hraniční přechody.

Pro držitele zeleného pasu, který Izraelci dostávají po druhé dávce vakcíny, se znovu otevřely vnitřní prostory barů a restaurací. Venkovní zahrádky pak jsou otevřeny pro všechny, tudíž i pro neočkované osoby. S omezenou kapacitou diváků a účastníků se mohou konat sportovní zápasy či konference.

Základní a střední školy budou moci obnovit výuku v oblastech s nižším výskytem nákazy a vysokou proočkovaností osob ve věku 50 a více let. Prezenční výuka bude zahájena pro studenty se zeleným pasem i na vysokých školách.

Některá základní omezení ale zůstávají v platnosti. Jde například o nošení roušek a udržování rozestupů.

Němci mají covidu po krk. O Velikonocích létají k moři a obcházejí nařízení

Německá farnost Neuss-Süd organizuje na Velký pátek bohoslužbu přizpůsobenou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to až strašidelné. Velký pátek je jeden z největších křesťanských svátků, který v Bavorsku prostě nemůžete jen tak...

Kellnerovi vadilo sekání trávy ze sousedních zahrad, vzpomíná architekt Pleskot

Vila ve Vraném nad Vltavou od Josefa Pleskota pro Petra Kellnera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezi klienty Josefa Pleskota, jednoho z našich nejuznávanějších architektů, patřil i Petr Kellner. Pleskot pro něho...

Cíle Sparty? V první řadě úspěch v Evropě. Nejlepší sponzor je UEFA, říká Vrba

Pavel Vrba, nový trenér Sparty, pózuje nad potemnělou Letnou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdyby si psal bodový plán, u první položky si může udělat fajfku. Odškrtnout, že start se povedl. Ale když Pavel Vrba...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...