Válka v Izraeli
Sledovat další díly na iDNES.tvK první generální stávce od 7. října, kdy palestinské teroristické hnutí Hamás bezprecedentně zaútočilo na jižní Izrael, se připojila řada odvětví ve veřejném i soukromém sektoru. Některé oblasti ekonomiky ji však ignorovaly, což podle agentury AP svědčí o hlubokých politických rozporech v izraelské společnosti.
Histadrut vyhlásil generální stávku s cílem přimět vládu premiéra Benjamina Netanjahua k dohodě o příměří a propuštění rukojmích, které Hamás dosud zadržuje v Pásmu Gazy.
Stávka byla původně vyhlášena jako jednodenní, trvat tedy měla do úterního rána. Už v průběhu dne Bar-David zkrátil plánované trvání stávky, soud však poté rozhodl o jejím bezprostředním ukončení.
„Po vyslechnutí stanovisek účastníků řízení a přezkoumání materiálů předložených k případu vydáváme předběžné opatření, kterým se vyhlášená stávka zakazuje,“ uvedl soud v rozhodnutí. Předseda soudu Hadas Jahlom dodal: „Stávka je zjevně politická, neexistuje žádná souvislost mezi zabitím rukojmích a (izraelskou) ekonomikou.“
Už v neděli večer v Izraeli vyrazily do ulic stovky tisíc lidí poté, co bylo v Pásmu Gazy nalezeno dalších šest mrtvých rukojmích, podle všeho zabitých jen nedlouho předtím. Rodiny rukojmích a velká část izraelské veřejnosti viní z jejich smrti Netanjahuovu vládu a tvrdí, že mohli žít, kdyby kabinet po měsících jednání uzavřel dohodu s Hamásem o příměří v téměř 11 měsíců trvající válce.
Jiní však podporují Netanjahuovu strategii držet Hamás pod neustálým vojenským tlakem. Podle jejich názoru tento postup nakonec skupinu přinutí ustoupit izraelským požadavkům, případně usnadní záchranné operace a nakonec povede k úplnému zničení Hamásu. Pondělní rozhodnutí soudu tak uvítali mimo jiné krajně pravicoví ministři Netanjahuovy vlády, kteří stávku označili za politicky motivovanou.
Šéf odborů Bar-David uvedl, že rozhodnutí soudu o ukončení stávky respektuje. „Je třeba zdůraznit, že tato solidární stávka byla významným opatřením, za kterým si stojím. Navzdory pokusům vykreslit solidaritu jako politickou věc hlasovaly statisíce občanů vlastníma nohama,“ uvedl v prohlášení.
„Děkuji každému z vás – dokázali jste, že osud rukojmích není pravicový nebo levicový, existuje pouze život nebo smrt a my nedopustíme, že bychom se měli vzdát života,“ dodal.
Fórum rodin rukojmích a pohřešovaných mezitím vyzvalo veřejnost, aby navzdory rozsudku pokračovala v demonstracích. „Tady nejde o stávku, ale o záchranu 101 rukojmích, které minulý čtvrtek svým rozhodnutím Netanjahu opustil,“ uvedla skupina s odkazem na celkový počet zadržovaných osob v Pásmu Gazy a na hlasování ministrů, kteří podpořili setrvání izraelské armády v takzvaném filadelfském koridoru, který odděluje Pásmo Gazy a Egypt.
Požadavek Izraele udržet si kontrolu nad tímto územím je nyní považován za klíčovou překážku pro dosažení dohody o příměří a propuštění rukojmích.
Svaz Histadrut uvedl, že se k pondělní stávce připojily banky, některá velká nákupní centra a vládní úřady, stejně jako některé služby veřejné dopravy, ačkoli provoz nebyl výrazněji narušen.
Do stávky se zapojily zejména obce v hustě obydlené centrální oblasti Izraele včetně Tel Avivu, což vedlo mimo jiné ke zkrácení školních vyučovacích hodin. Některá jiná města včetně Jeruzaléma se ale stávky nezúčastnila.