Podcenili Hamás a totálně selhali. Vnitřní vyšetřování kriticky drtí izraelskou armádu

  18:46aktualizováno  20:40
Útok 7. října 2023 byl selháním izraelské armády, která podcenila Hamás, uvádí zpráva vyšetřování. Útok byl ve třech vlnách a do Izraele proniklo asi pět tisíc ozbrojenců z Gazy. Armádu zaskočila velikost, rozsah i brutalita útoku. Teroristé Hamásu a dalších palestinských skupin při něm pozabíjeli na 1200 lidí, převážně civilistů, a dalších 251 jich unesli do Pásma Gazy jako rukojmí.
Rozsáhlý raketový útok na Izrael má první oběť. Nejméně 15 dalších lidí utrpělo...

Rozsáhlý raketový útok na Izrael má první oběť. Nejméně 15 dalších lidí utrpělo zranění. K útoku se přihlásilo radikální palestinské hnutí Hamás. (7. říjen 2023) | foto: Reuters

„Sedmý říjen byl naprostým selháním. Armáda selhala při svém úkolu chránit izraelské civilisty. Toho dne zemřelo příliš mnoho civilistů, kteří se v duchu anebo i nahlas ptali, kde je izraelská armáda,“ cituje agentura AFP nejmenovaného izraelského představitele.

Zpráva podle serveru The Times of Israel (ToI) zdůrazňuje selhání v období několika let před útokem, v posledních hodinách před ním i v jeho průběhu. Izraelská armáda se domnívala, že Hamás pro Izrael nepředstavuje významnější hrozbu, že síť tunelů v Pásmu Gazy byla do značné míry poničena a že plot na hranici s Pásmem Gazy vybavený moderními technologiemi zastaví jakoukoliv přeshraniční hrozbu.

Vojenská rozvědka v průběhu několika let obdržela informace a plány týkající se rozsáhlého útoku na Izrael, ale vyhodnotila je jako nerealistické a neproveditelné. Předpokládala, že Hamás nemá zájem o eskalaci konfliktu a že se soustředí na raketové ostřelování, nikoliv na pozemní invazi.

Vyšetřování zjistilo, že Hamás se pro útok rozhodl v dubnu 2022, přičemž v září téhož roku byl na útok připraven již z 85 procent. V květnu 2023 bylo rozhodnuto, že útok bude proveden 7. října.

V předvečer útoku armáda zaznamenala pět příznaků neobvyklých aktivit ozbrojenců v Pásmu Gazy, ale nevyhodnotila je jako signály bezprostřední hrozby útoku. Byl to podle zprávy omyl, který vycházel z dlouholetého chybného vyhodnocování poznatků týkajících se Hamásu.

Velení armády si při útoku až se zpožděním uvědomilo, že divize určená pro oblast a okolí Pásma Gazy byla vojensky poražena, což vedlo k nepochopení závažnosti situace a nezvládnuté reakci na útok, píše s odkazem na materiál server ToI.

V první vlně útoku do Izraele proniklo více než tisíc ozbrojenců z jednotek Nuchba (speciální síly ozbrojeného křídla hnutí Hamás), kteří byli kryti těžkou palbou. V druhé vlně to bylo dalších dva tisíce ozbrojenců. Ve třetí vlně se ke stovkám ozbrojenců přidaly i tisíce civilistů z Pásma Gazy, uvádí podle AFP vyšetřující zpráva.

Vyšetřování zahrnovalo 77 samostatných šetření toho, co se odehrálo na vojenských základnách a mnoha dalších místech. Cílem vnitřního vyšetřování bylo vyvodit závěry týkající se pouze armády, vyšetřování se tedy nezabývalo jednáním politického vedení země.

Tím se vyhnulo střetu s vládními představiteli, kteří trvají na tom, že vyšetřování politické zodpovědnosti musí počkat až na konec války proti Hamásu, píše server The Times of Israel.

Autoři: ,
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.