Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Hamás je jako Gabčík s Kubišem, Izrael jako nacisti, píše nigerijský web

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy (9. listopadu 2023) foto: Reuters

Nigerijský deník This Day přirovnal útok Hamásu na Izrael k atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Oba činy podle něj měly upoutat pozornost světa. Uvádí také, že Izraelci se chovají jako nacisté. Premiéra Benjamina Netanjahua komentář přirovnává k Adolfu Hitlerovi a Heinrichu Himmlerovi.
  15:23

Izrael podle textu okupuje Pásmo Gazy podobně jako nacisté okupovali za druhé světové války Čechy a Moravu.

„Stejně jako se Palestinci v různých formách bránili okupaci, Češi společně se Židy, řízeni českou exilovou vládou v Londýně a s pomocí britských a jiných spojeneckých tajných služeb, se bránili nacistické okupaci svých zemí s největším násilím, jakého byli schopni,“ píše dále v komentáři web nigerijského deníku.

Útok Hamásu ze 7. října pak přirovnává k atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Členové českého odboje Jozef Gabčík a Jan Kubiš podle něj „neměli naději, že tímto jediným útokem nacisty svrhnou, stejně jako Hamás neměl naději, že svým útokem 7. října ukončí izraelskou okupaci“. Oba útoky podle něj však měly svůj motiv.

Zatímco český odboj chtěl ukázat, že i Češi se brání nacistické okupaci, Hamás chtěl prorazit izraelský pocit nezranitelnosti a připomenout světu, že i Palestinci jsou stále okupováni, píše web.

Zároveň uvádí, že „vztek, který (atentát) vyvolal mezi nacistickými vůdci, je podobný tomu, který útok Hamásu vyvolal mezi izraelskými vůdci“.

Izrael ve válce

Izraelci se pak podle článku chovají obdobně jako nacisté. „Nevadí, že Izraelci mají hlubokou psychologii pronásledování ze strany nacistů, která je zakotvena v příbězích o holokaustu. V podobné mocenské a okupační situaci si jejich vůdci, kteří jsou podporováni lidem, prostě vzali od nacistů děsivý příklad. Všichni z dvou milionů obyvatel Gazy byli podrobeni kolektivnímu trestu,“ píše web. „Nacisté budou mít z těchto židovských napodobitelů radost,“ dodává.

Izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označuje komentář za „historickou repliku Adolfa Hitlera a Heinricha Himmlera“.

„Netanjahu musel považovat muže, kteří zabili Heydricha, za hrdiny, protože bojovali za znovuzískání své země od nacistů a za ukončení nacistické brutality vůči Židům. Jak je tedy možné, že útočníky Hamásu považuje za zlo, když měli naprosto podobné motivy – osvobodit svou zemi a ukončit brutální izraelskou okupaci, která je každodenní můrou všech obyvatel Gazy a Západního břehu Jordánu?“ dodává.

Autor: