26. října 2017 15:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izrael hrozí válkou Íránu. Nechce, aby vyráběl jaderné zbraně

Íránský jaderný program zahrnuje i raketu Simorg. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Íránský jaderný program zahrnuje i raketu Simorg. | foto: Tasnim News AgencyReuters

JERUZALÉM Izrael je připraven zasáhnout vojensky proti Íránu, aby zajistil, že tato země, která Izrael neuznává, nezačne vyrábět jaderné zbraně. Prohlásil to ve čtvrtek izraelský ministr odpovědný za tajné služby Jisrael Kac. Izrael vojenskou akcí proti Íránu hrozil i v minulosti.

Kac patří stejně jako americký prezident Donald Trump ke kritikům předloňské smlouvy o omezení íránského jaderného programu. Podle Izraele stejně jako podle Trumpa smlouva omezuje Írán jen dočasně, přičemž ruší sankce proti němu. Trump nedáno řekl, že se přestane vyjadřovat pravidelně k tomu, zda Írán dohodu dodržuje, a sdělil také, že je reálné, že platnost dohody skončí. S tím ale nesouhlasí ostatní signatáři, mezi nimiž je kromě Íránu Francie, Británie, Německo, Rusko a Čína.

„Pokud mezinárodní snaha, v jejímž čele stojí prezident Trump, nepomůže zabránit Íránu získat jadernou zbraň, bude Izrael vojensky jednat sám. Dohoda může být změněna tak, aby Íránu zabránila vlastnit jaderné zbraně napořád,“ řekl Kac.

Izrael v minulosti vojensky zasáhl bez souhlasu USA proti Iráku a Sýrii a bombardoval tamní provozy spojované s jadernými zbraněmi. V případě Íránu by šlo ale podle odborníků o větší riziko, protože by to mohlo vyprovokovat protiútok ze strany Íránu a rozbouřit finanční trhy.

Izraelská hrozba sice může podle expertů pomoci americkým zastáncům zpřísnění protiíránských sankcí, ale zároveň může vyprovokovat íránské konzervativce a zvýraznit neshody mezi USA a jejich evropskými spojenci.

Izrael podle Kace navrhuje, aby ze smlouvy s Íránem z roku 2015 bylo vyškrtnuto datum, dokdy platí omezení íránského jaderného programu, a aby byly zpřísněny podmínky pro provozování centrifug, nezbytných pro získání jaderného materiálu k výrobě zbraní.

ČTK