Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Izrael zesílil bombardování Gazy, za noc vypálil sto raket. S ostřelováním pokračuje i Hamás

Exploze budovy v Pásmu Gazy během izraelského bombardování, 17. května 2021. foto: Reuters

Aktualizováno
Jeruzalém/Gaza - Izraelská armáda v noci na pondělí zesílila bombardování palestinského Pásma Gazy, na město Gaza vypálila přes sto raket, informovala agentura AP.
  7:51aktualizováno  12:57

Izrael čelí dosud nejintenzivnější raketové palbě. Iron Dome zachytí 90 procent střel

Podle armádního prohlášení bylo zničeno 15 kilometrů tunelů a domy devíti velitelů radikálního hnutí Hamás, které proti Izraeli týden bojuje. Ministerstvo zdravotnictví v Gaze oznámilo, že o život přišel další Palestinec, izraelská armáda tvrdí, že zabila jednoho z velitelů skupiny Islámský džihád.

Noční údery jsou popisovány jako zatím nejsilnější od začátku bojů. Nejvíc obětí za jediný den si vyžádaly nedělní operace, při nichž zemřelo 42 Palestinců.

V noci izraelské útoky značně poškodily třípatrový dům v Gaze, ale jeho obyvatelé oznámili, že byli předem varováni a stačili odejít. Zasažena byla také továrna, kde se vyráběly mycí houby, a zemřel jeden Palestinec, takže za týden bojů je podle ministerstva zdravotnictví na palestinské straně 198 mrtvých a 1300 zraněných. Mezi oběťmi je 58 nezletilých. Izrael má deset obětí.

Izraelský voják u hranic Pásma Gazy.
Bombardování domu v Pásmě Gazy, kde sídlila televize Al-Džazíra, 15. května...

Izraelská armáda oznámila, že při jednom náletu zemřel velitel Islámského džihádu Husám abú Harbíd. Velel severní divizi skupiny a podle armády se podílel na útocích na izraelské civilisty a vojáky 15 let. Hamás a Islámský džihád uvedly, že mezi mrtvými je 20 jejich příslušníků, izraelská armáda ale tvrdí, že během týdne zabila mnohem více teroristů z těchto organizací.

‚Odpor je nejkratší cestou do Jeruzaléma’. Lídr Hamásu pohrozil dalšími útoky proti Izraeli

Armáda v pondělní bilanci týdenních bojů uvedla, že od pondělka provedla 1180 útoků na Pásmo Gazy a Hamás na Izrael vypálil 3150 raket, z nichž 460 hranici nepřelétlo a spadlo na území Pásma Gazy. Letectvo podle armády provádí „rozsáhlé údery“ na Pásmo Gazy a zaměřuje se na „teroristické cíle“. Zasaženo bylo i středisko zpravodajské služby Hamásu. Minulý týden bombardoval Izrael i domy předních představitelů Hamásu či sítě podzemních tunelů, jimiž Hamás přesunuje zbraně.

Starosta města Gaza Jahjá Sarrádž řekl, že nálety způsobují rozsáhlé hmotné škody. Jediné elektrárně, která je v Gaze, dochází podle něj palivo, už nyní je třeba přerušovat dodávku elektřiny denně i na 12 hodin, voda z vodovodního řadu není pitná.

„Za 14 let své práce jsme neviděl srovnatelnou míru ničení, ani za války v roce 2014,“ sdělil záchranář Samír Chatíb s odkazem na minulý velký konflikt mezi Izraelem a Hamásem, který trval 50 dní.

PETRÁČEK: Gaza klade otázky Izraeli i Evropě, motorem raketových útoků je Írán. Co s tím?

Ačkoli bombardování pokračovalo i ráno, lidé vybíhali do obchodů doplnit potraviny. „Děti celou noc nespaly, i když hlavní vlna bombardování skončila. To, co se s námi teď děje, je příliš, ale Jeruzalém si zaslouží jakékoli obětování,“ citovala padesátiletou matku pěti dětí z Gazy agentura AP. Současným bojům předcházely rozsáhlé nepokoje v Jeruzalému.

Izrael uvádí, že se snaží šetřit civilisty, ale v neděli jeho armáda připustila, že při útoku na tunely Hamásu pod silnicí v Gaze spadly civilní domy, což si vyžádalo civilní oběti.

Také z Pásma Gazy v noci létaly rakety na izraelské území. Sirény se rozezněly opět mimo jiné v Aškelonu na sever od Pásma Gazy či ve městě Beerševa jihovýchodně od Gazy. V Beerševě nejméně dvě rakety zastavil izraelský protiraketový systém, další dvě spadly na neobydlené území.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!