Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izrael kontroluje v Gaze všechno, říká Palestinec. Hamás prý válčit nebude

Palestinci protestují na hranicích Gazy a Izreale. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Palestinci protestují na hranicích Gazy a Izreale. | foto: ČTK

GAZA/PRAHA  „Kdyby začal Hamás válku s Izraelem, prohrál by a ztratil i svou popularitu,“ napsal LN z Gazy Fádí abú Šamala, 34letý ředitel svazu kulturních center v Gaze a koproducent filmu Naila and the Uprising (Naila a povstání).

Jak byste popsal úterní atmosféru v Gaze? Dočkáme se po krveprolití dalšího kolo konfrontace?
Gaza je zdeptaná ztrátou svých nejlepších synů. Šedesát Palestinců bylo zabito včetně osmi dětí, z nichž jedno byla osmiměsíční holčička, která zahynula poté, co se nadýchala slzného plynu (toto tvrzení později lékaři v Gaze i izraelská armáda zpochybnili, pozn. red.). Více než 2700 lidí bylo zraněno včetně 86 žen, máme 67 kritických případů, zraněno bylo i 17 zdravotníků, 12 novinářů a 225 dětí. Jinak podle prohlášení nejvyšší národní komise pro pochod za návrat by měly pochody pokračovat do 15. května. Nejsem si jistý, jestli ještě nějaký proběhne, myslím ale, že už to skončilo.

Izraelci zabili v pondělí 60 Palestinců. Myslíte, že toto násilí pomůže k popularitě hnutí Hamás?
Nerozumím vaší otázce, jak by mohlo zabíjení lidí pomoci nějaké palestinské frakci? Doufám, že ti zabití lidé pomohou zvednout náš hlas a vyslat vzkaz mezinárodnímu společenství, že existují nějací Palestinci, kteří jsou zabíjeni, aniž by je někdo chránil a panuje kolem toho zvláštní mlčení.

Palestinci během protestů proti Izraeli při 70. výročí založení země.
Palestinci protestují v Gaze.

Lidé, kteří protestovali podél hranice Gazy, byli svoláni vládnoucím Hamásem, nebo to bylo spíše spontánní?
Nejvyšší národní komise pro pochod za návrat se skládá z 15 členů. 13 z nich tvoří zástupci 13 palestinských politických frakcí, jeden zastupuje ženy a jeden neziskové organizace. Takže Hamás má v komisi jednoho člena a plně ji nekontroluje...sami protestující se rozhodují, co se stane, nikdo jiný to za ně neudělá. A je to spontánní, začalo to příspěvkem, který na svém facebookovém účtu zveřejnil nezávislý občan Gazy, Ahmad abú Rtajmá. Ten se zeptal, co se stane, pokud 200 tisíc Palestinců překročí hranici mezi Gazou a Izraelem a vrátí se do naší rodné země. Myšlenka si získala tisíce Palestinců, poté k tomu došlo.

Myslíte, že se Hamás v následujících dnech pomstí? Dočkáme se raketových útoků?
Ne, Hamás se určitě Izraeli mstít nebude, jestli tedy nepodnikne Izrael velký útok na Gazu. Pokud by zahájil válku, Hamás by prohrál a navíc by ztratil hodně ze své popularity.

Izrael tvrdí, že od stažení vojáků v roce 2005 už Gazu neokupuje. Jak se jako občan Gazy díváte na izraelský vliv na toto území?
Izrael stále říká, že se z Pásma Gazy stáhl. Ve skutečnosti sice odešli, stále ale kontrolují její vzdušný prostor, většinu hranic a moře. Palestinci si nesmějí postavit vlastní přístav, zničili nám letiště a kontrolují, jaké výrobky se dovážejí do Gazy, ale také to, jaké výrobky smíme z Gazy vyvážet. Izrael tak kontroluje všechny aspekty života v Gaze.

Milan Rokos

Autor

Milan Rokosmilan.rokos@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!