Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Izraeli si lidé po očkování můžou dát pizzu nebo hummus. Země láká na bezplatné jídlo

Jeruzalém Izraelské úřady se snaží povzbudit zájem o očkování mezi skeptiky a nabízejí za účast na očkovacím programu pohoštění zdarma. Jak napsala agentura Reuters, v úterý byla v nabídce pizza, cizrnová kaše, dezert a šálek kávy.

Izrael je sice v očkování vůdčí zemí světa - nejméně jednu dávku už dostaly čtyři z devíti milionů občanů a druhou více než 2,6 milionu lidí - mezi mladšími ročníky ale vůči vakcinaci přetrvává nedůvěra.

Úřady v Tel Avivu se ji rozhodly překonat pomocí nabízeného pohoštění. Do programu se zapojily místní restaurace, které jídlo dodávají do očkovacích center.

Očkovaní si dnes mohli dojít pro dezert zdarma.
Ženy obdržely po očkování kávu a kousek pizzy.

Úterní menu sestávalo z hummusu, pizzy a místního dezertu zvaného kanafeh. Podle Reuters byla akce úspěšná, protože se dostavilo několik desítek lidí.

„Přišli jsme se nechat naočkovat. Doposud jsme měli strach, ale protože budou zavedena omezení (pro neočkované), nemáme na výběr. A je příjemné dostat k tomu pizzu a kávu,“ řekla pracovnice městské správy Lizi Kricerová.

Izrael má v plánu uvolnit v neděli část omezení a znovu nechat otevřít hotely nebo tělocvičny pro ty, kdo se nechali naočkovat nebo covid-19 prodělali a jsou považovaní za imunní proti nákaze. Izraelci žijí v uzávěře od konce prosince.

Očkuje se vakcínou Pfizer/BionTech a Izrael poskytuje výrobci informace o naočkovaných. Podle největší pojišťovny se ve skupině 600 000 lidí naočkovaných dvěma dávkami snížil počet symptomatických případů covidu-19 o 94 procent.

Město podle mluvčího telavivské radnice Ejtana Švarce doufá, že nabízené pohoštění navodí v očkovacích centrech „rodinnou atmosféru“ a přiláká váhající.

„Nechal jsem se naočkovat a říkám všem, aby přišli taky, abychom si chránili své zdraví. A je tady také kanafeh, velmi chutný,“ vzkázal spoluobčanům po naočkování šedesátiletý učitel Iman Dasui.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Povinné testy budou zatěžkávací zkouškou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Povinné testy budou zatěžkávací zkouškou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Povinné testy budou zatěžkávací zkouškou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Středisko výchovné péče
Speciální pedagog - psycholog

Středisko výchovné péče
Středočeský kraj
nabízený plat: 37 000 - 50 000 Kč