Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Pasažéry v letadle vyděsily snímky katastrof v mobilech, kapitán zrušil start

Letadlo turecké společnosti AnadoluJet foto: Profimedia.cz

Letadlo turecké společnosti AnadoluJet se v úterý muselo vrátit ze startovací dráhy na letišti v izraelském Tel Avivu, protože se pasažérům začaly na mobilech objevovat záběry leteckých katastrof. Policie nechala z letadla vystoupit devět Izraelců, kteří snímky podle ní rozeslali na mobilní telefony iPhone.
  18:04

Podezřelým hrozí stíhání za šíření lživé informace, což izraelský zákon trestá třemi lety vězení. „Jsem si jistý, že policie a bezpečnostní orgány zjistí, proč to podezřelí udělali,“ řekl Ofer Lefler, mluvčí izraelské správy letišť.

Podle listu Haarec letadlo mířilo do Istanbulu. Vyděšení pasažéři upozornili na snímky posádku a kapitán se rozhodl zrušit start a vrátit se k letištní budově.

Lidé dostali na telefony fotografie nehody z roku 2009:

„Jedna žena omdlela a další dostala panický záchvat,“ sdělila jedna z cestujících v rozhovoru s izraelskou televizí.

Na mobilech se objevily záběry nehody tureckého letadla v Nizozemsku v roce 2009 a dalšího leteckého neštěstí, jež se stalo roku 2013 v San Francisku.

Podezřelí k rozeslání podle izraelských médií použili službu AirDrop. Mluvčí Ben Gurionova letiště Ofer Lefler řekl, že tato metoda umožňuje majitelům iPhonů rozesílat snímky na přístroje v okolí, pokud majitelé službu povolují.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat