Válka v Izraeli
Sledovat další díly na iDNES.tvVedení Hizballáhu se od pátečního izraelského náletu na Bejrút se Safíjuddínem nemůže spojit, uvedla zpravodajská stanice Al-Džazíra s odvoláním na bezpečnostní kruhy v Libanonu a uvnitř hnutí.
Profesor blízkovýchodních studií na Georgetownské univerzitě Nader Hashemi řekl televizi Al-Džazíra, že ztráta kontaktu je pro Hizballáh „další vážnou a významnou komplikací“. Zpráva může podle něj připravit stoupence na možné potvrzení jeho smrti. Izraelská armáda se v noci na pátek rozsáhlým leteckým úderem na předměstí Bejrútu snažila zasáhnout zbývající členy nejvyššího vedení hnutí.
Safíjuddín je šéfem výkonné rady Hizballáhu, jehož vojenské křídlo považuje EU za teroristickou organizaci. Je bratrancem bývalého vůdce hnutí Nasralláha, který byl zabit při izraelském úderu v Bejrútu 27. září. Na americkém seznamů teroristů je Safíjuddín od května roku 2017.
Izrael jih Bejrútu vyzval k evakuaci
Počet obětí z řad Hizballáhu izraelská armáda od pondělí do soboty vyčíslila na 440. Dodala, že jeden útok v noci na sobotu směřoval na velitelství Hizballáhu v mešitě sousedící s nemocnicí na jihu Libanonu, odkud Hizballáh „plánoval a prováděl útoky na izraelské jednotky a stát Izrael“. Úder byl podle Izraelců přesný, cílený a založený na informacích zpravodajců.
V sobotu večer izraelská armáda vyzvala obyvatele některých budov na jižním předměstí Bejrútu k okamžité evakuaci. Mluvčí izraelské armády Avičaj Adrai na síti X varoval obyvatele některých oblastí, že se nacházejí v blízkosti míst spojených s Hizballáhem, proti kterým armáda brzy zasáhne. „Pro vaši bezpečnost a bezpečnost vašich rodinných příslušníků musíte tyto budovy a budovy, které s nimi sousedí, okamžitě evakuovat a držet se od nich na vzdálenost nejméně 500 metrů,“ uvedl v příspěvku.
Libanonská tisková agentura ANI informovala v sobotu o pěti izraelských úderech zaměřených na jižní předměstí Bejrútu a jeho okolí, včetně čtyř „velmi silných“, krátce poté, co Izraelci vyzvali k evakuaci několika míst v Bejrútu, této pevnosti Hizballáhu, napsala agentura AFP s tím, že její reportéři slyšeli několik explozí a viděli kouř stoupající z jižního předměstí Bejrútu. Na místo přispěchaly sanitky, uvedla ANI, která rovněž hlásila přítomnost izraelských průzkumných dronů létajících v malé výšce.
Izraelské operace se podle údajů armády zaměřují na velitelská centra, úkryty zbraní, tunely a další objekty hnutí Hizballáh.
Hnutí Hizballáh, které je s Izraelem v konfliktu po desetiletí, brzy ráno uvedlo, že izraelští vojáci se na jihu Libanonu pokusili proniknout k jisté obci na libanonské straně hranice. Boje na místě pokračují, izraelské jednotky se daly na ústup, uvedl Hizballáh. Také oznámil, že vypálil rakety na izraelské vojáky na severu Izraele a v jedné obci na jihu Libanonu.
Nejhorší noc
Sobotní údery izraelské armády si pak napříč Libanonem vyžádaly 23 mrtvých, napsala v neděli agentura AFP s odkazem na libanonské ministerstvo zdravotnictví. O dalším izraelském útoku z rána na jižní předměstí Bejrútu informovala agentura ANI. Rozsáhlý úder na Bejrút následoval podle izraelského serveru Times of Israel, poté, co dvě rakety vypálené z Libanonu zasáhly izraelskou pobřežní planinu.
Korespondent BBC v Bejrútu popsal noc jako prozatím „nejhorší, kterou předměstí Bejrútu a celé město zažilo“ od začátku izraelské ofenzivy do Libanonu.
Libanonský prozatímní premiér Nadžíb Míkátí vyzval svět, aby „vyvinul tlak na Izrael“, který by se „zavázal k příměří“ po noci intenzivního izraelského bombardování jižních předměstí Bejrútu, které platí za baštu Hizballáhu. K úderům z nedělního rána se izraelská armáda nevyjádřila.
Mikátí ve svém nedělním prohlášení rovněž poděkoval francouzskému prezidentu Emmanuelu Macronovi za to, že „opět podpořil Libanon“, když zmínil nadcházející mezinárodní summit, který by se měl zaměřit na humanitární pomoc Libanonu, a zopakoval, že „podporuje výzvu Francie a Spojených států“ k příměří.
Podle BBC bylo v Libanonu od poloviny září zabito nejméně 1200 lidí a vysídleno okolo 1,2 milionu lidí. V posledních dvou týdnech se situace v Libanonu prudce vyostřila po sérii explozí pagerů a vysílaček využívaných Hizballáhem a následném zahájení nejtvrdších izraelských vzdušných úderů od války z roku 2006. Začátkem tohoto měsíce pak Izrael zahájil omezenou pozemní operaci na jihu Libanonu.
Libanonské šíitské hnutí Hizballáh, které je financováno Íránem a podporuje boj palestinského hnutí Hamás proti Izraeli, figuruje v řadě států světa (USA, Británie nebo Austrálie) na seznamu teroristických organizací. EU považuje za teroristickou organizaci vojenské křídlo tohoto hnutí.