23. listopadu 2017 12:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izrael odhalil plán IS dávat bomby do laptopů. Trump detaily o operaci vyzradil Rusům

Donald Trump (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump (ilustrační snímek) | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump vyzradil Rusku detaily mise izraelské rozvědky týkající se Islámského státu (IS) v Sýrii. Od čtvrtka se tomu věnuje většina izraelských sdělovacích prostředků, podle nichž Trump operaci prozradil při květnovém setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a tehdejším ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem.

S kauzou přišel s odvoláním na nejmenované odborníky v otázkách izraelských zpravodajských služeb časopis Vanity Fair.

Izraelská rozvědka Mossad a protiteroristická jednotka na jaře zjistily, že IS připravuje nálož, kterou bude možné vložit do laptopů a kterou neodhalí letištní kontroly. I když byl Izrael varován, že Trump je schopen citlivé informace vyzradit, Izrael se o poznatky rozvědky s USA podělil. USA pak dočasně zakázaly vstup s laptopy na paluby letadel několika leteckých společností z Blízkého východu.

Podle Vanity Fair izraelské protiteroristické komando na jaře dorazilo nad sever Sýrie vrtulníkem a podařilo se mu umístit odposlouchávací zařízení do buňky IS, která pracovala na vývoji nové bomby. Vrtulník pak zpravodajce dopravil zpět a po několika dnech se podařilo díky zařízení zachytit konverzaci, kde pyrotechnik IS Saúdský Arab Ibráhím Asírí vysvětloval princip „laptopové bomby“.

Popisem této akce Trump podle časopisu ohrozil izraelské spojenecké kontakty v Sýrii. Rusové totiž mohli tuto informaci předat svým spojencům v Sýrii, k nimž patří Íránci, chovající k Izraeli hluboké nepřátelství.

Trump nás zradil

Podle izraelského tisku vyvolala zpráva o vyzrazení velkou nelibost v izraelské zpravodajské komunitě. Někteří požadují omezení výměny informací s americkými kolegy. 

„Trump nás zradil. Jestliže mu nemůžeme důvěřovat, pak musíme udělat sami, co je nezbytné, pokud budeme ve vztahu s Íránem postaveni ke zdi,“ citoval Vanity Fair nejmenovaný izraelský vojenský zdroj.

Také bývalí ředitelé Mossadu varovali před Trumpem a naznačili, že bude zapotřebí lépe zvažovat, jaký typ tajných informací předávat Američanům. 

„Kdyby mne zítra někdo požádal o předání informace CIA, učiním cokoli, abych to udělat nemusel. Anebo bych se nejprve postaral o svou bezpečnost a až pak bych to udělal a to, co bych předal, by bylo naprosto neutrální,“ řekl Šabtaj Šavit, který stál v čele Mossadu v 90. letech. Trumpa označil za „slona v porcelánu“.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz