Biden v pátek večer na dotaz novinářů řekl, že vznik palestinského státu není nemožný ani za úřadování Netanjahua, který se proti němu staví. „Myslím, že se nám podaří něco vymyslet,“ poznamenal mimo jiné americký prezident.
Netanjahu to ale vidí jinak. „Nepřistoupím na žádný kompromis, pokud jde o plnou izraelskou bezpečnostní kontrolu nad celou oblastí západně od řeky Jordán - a to je v rozporu s palestinským státem,“ napsal izraelský premiér v sobotu večer na X.
Palestinský stát by měl podle představ USA či Evropské unie vzniknout v Pásmu Gazy, na okupovaném Západním břehu a také ve východním Jeruzalémě, který Izrael anektoval. Netanjahu nicméně v kontextu války proti teroristickému hnutí Hamás uvádí, že Izraelci by měli převzít kontrolu i nad Gazou.
Britský ministr obrany Shapps v dnešním rozhovoru s televizí BBC uvedl, že poslední vyjádření izraelského premiéra bere jako „velké zklamání“. Není podle něj překvapivé, nastoluje však otázku, jak jinak izraelsko-palestinský konflikt urovnat. „Pokud neusilujete o dvoustátní řešení, opravdu nevím, jestli nějaké jiné řešení je,“ řekl.
Proti stanovisku izraelského premiéra se vymezuje také generální tajemník OSN António Guterres. „Právo palestinského lidu na vybudování vlastního státu musí všichni uznat,“ uvedl na sociální síti X.
Netanjahu, v jehož vládě jsou i krajně pravicoví politici, vznik palestinského státu opakovaně odmítá. Stejně tak podle zdrojů zpravodajské televize NBC News reagoval minulý týden na americký návrh, který počítá s normalizací vztahů Izraele se Saúdskou Arábií výměnou za postupné směřování ke vzniku palestinského státu.
Podle NBC News to svědčí o narůstajících neshodách mezi Netanjahuem a Bidenovou administrativou, která se tak už spíše připravuje na období po odchodu nynějšího izraelského premiéra. Oba politici spolu v pátek telefonicky hovořili zhruba po měsíci, zatímco na začátku války Izraele proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás byli v kontaktu i několikrát týdně.
Hamás a další palestinští ozbrojenci při teroristickém útoku na Izrael ze 7. října zabili přes 1100 lidí a dalších 240 unesli. V odvetě Izrael zničil velkou část Pásma Gazy, kde kvůli tomu většina z 2,3 milionu Palestinců musela opustit své domovy. Přes 24 tisíc jich přišlo o život.