Až 38 z celkového počtu 58 rukojmích zadržovaných v Pásmu Gazy mohlo být podle Netanjahua zabito. „Všechny je dostaneme zpět,“ řekl premiér v Jeruzalémě na první tiskové konferenci od loňského prosince.
Podle Netanjahua má Izrael v Pásmu Gazy tři válečné cíle: zničit Hamás, zajistit návrat všech unesených rukojmích a zajistit, že Pásmo Gazy nebude pro Izrael představovat nebezpečí.
Netanjahu také řekl, že izraelská armáda tento měsíc při jednom z úderů v Pásmu Gazy pravděpodobně zabila vůdce Hamásu Muhammada Sinvára.„Zlikvidovali jsme tisíce teroristů. Zlikvidovali jsme vůdce vrahů Deifa, Haníju, Jahju Sinvára a zřejmě i Muhammada Sinvára,“ řekl premiér.
Izrael se na Sinvára podle stanice CNN zaměřil minulý týden při souboru úderů na nemocnici v Chán Júnisu. Při útoku zahynulo 28 Palestinců a více než 50 dalších bylo zraněno, uvedlo po úderu palestinské ministerstvo zdravotnictví.
Izrael zahájil ofenzivu v Pásmu Gazy po útoku teroristického hnutí Hamás a jeho spojenců na jih Izraele, při němž ozbrojenci v říjnu 2023 zabili na 1 200 lidí a dalších 251 unesli. Na podzim 2023 a letos v lednu a v únoru byla během dvou příměří propuštěna velká část těchto rukojmích výměnou za palestinské vězně. Část rukojmích v Pásmu Gazy zahynula.
Od počátku války bylo v Pásmu Gazy podle tamního ministerstva zdravotnictví spravovaného Hamásem zabito 53 600 Palestinců. Přibližně 90 procent obyvatelstva Pásma Gazy bylo v důsledku bojů vysídleno, v mnoha případech byly velké skupiny Palestinců vysídleny opakovaně.
Prodlužování a zintenzivňování izraelských úderů v Pásmu Gazy a od počátku března trvající izraelská blokáda přísunu humanitární pomoci vyvolala vlnu mezinárodního odsouzení a nátlaku, na kterou Izrael reagoval omezeným uvolněním blokády.