Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Izrael po 20 letech vybuduje novou osadu na Západním břehu. Palestinci se bouří

Svět

  8:16
JERUZALÉM - Izraelský bezpečnostní kabinet povolil vybudovat novou židovskou osadu na palestinském Západním břehu Jordánu. Půjde o první novou výstavbu tohoto druhu po více než 20 letech. Osada vznikne v oblasti zvané Emek Šilo poblíž palestinského města Nábulus. Palestinské vedení izraelské rozhodnutí odsoudilo.

Z vysídlení osady Amona. foto: Reuters

O nové osadě hlasovali členové bezpečnostního kabinetu při svém čtvrtečním jednání. Sídlo má být náhradou pro lidi vystěhované z osady Amona, kterou jako nelegální nařídil zrušit soud. Premiér Benjamin Netanjahu slíbil, že obyvatelům Amony bydlení nahradí a že o tom rozhodne do 31. března.

S rozhodnutím bezpečnostního kabinetu, což je výběr ministrů odpovídajících za bezpečnostní otázky, musí ještě souhlasit členové celé vlády.

Židovští osadníci nabírají na síle. Jaká bude Trumpova reakce?

Netanjahu také členům bezpečnostního kabinetu ve čtvrtek řekl, že hodlá respektovat požadavek nové americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa, aby Izrael budování osad omezil na území, kde už osady stojí. Podle nejmenovaného izraelského ministra, jehož citoval izraelský deník Haarec, ovšem Izrael a USA o tomto tématu stále vyjednávají a nejsou blízko dohodě.

Amona patří k největším z asi sta osad, jež jsou zatím nelegální i z pohledu...
Někteří z osadníků se chtějí bránit a zapálili už u vjezdu do osady pneumatiky.

Bílý dům na čtvrteční oznámení o nové osadě reagoval sdělením, že jednání o osadách mezi USA a Izraelem pokračují a že Izrael přistoupil na to, že výstavbu zpomalí. Podle amerického zdroje listu The Times of Israel problém kolem náhrady Amony není součástí tohoto jednání. Americký zdroj sdělil, že „se izraelský premiér zavázal osadníkům z Amony slibem předtím, než prezident Trump vyslovil své požadavky“.

Obyvatelé Amony, v níž žilo asi 40 rodin, rozhodnutí ministrů uvítali a jejich zástupci se vyjádřili, že doufají, že „se v létě budou moci nastěhovat do nového domova“.

Historický mezník? OSN vyzvala Izrael k ukončení výstavby židovských osad

Izrael přestal nová sídliště budovat začátkem 90. let. Stávající osady se ale rozrůstají a nový zákon umožňuje také legalizovat ty, které vznikly bez povolení.

V osadách na Západním břehu žije asi 450 tisíc Židů. Izrael nyní vede pravicová vláda, v níž je mnoho zastánců osad. Kabinet se chtěl původně opřít o novou administrativu ve Washingtonu, protože prezident Trump uvedl, že mu nezáleží na tom, zda bude izraelsko-palestinský spor vyřešen jedním, nebo dvěma státy.

Izrael z toho vyvodil, že Trump ustupuje od dosavadní americké politiky, která prosazovala vznik Palestiny vedle Izraele. Trump ale Netanjahua zaskočil při jejich osobním setkání v únoru, když premiéra vyzval, aby se Izrael v otázce výstavby v osadách umírnil. Podle izraelské televize Channel 2 usiluje teď Netanjahu o souhlas ministrů s novou výstavbou navzdory Trumpovu požadavku.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat