Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izrael propustil dva syrské vězně jako gesto dobré vůle za vrácení ostatků vojáka

Izraelská armáda (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelská armáda (ilustrační snímek) | foto: Reuters

TEL AVIV Izrael dnes propustil další dva syrské vězně včetně jednoho odsouzeného za špionáž pro Sýrii. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Izrael krok označil za gesto dobré vůle za navrácení těla dříve nezvěstného izraelského vojáka za pomoci Moskvy.

Rusko, které je klíčovým spojencem Sýrie, Izraeli loni v dubnu předalo pozůstatky Zacharyho Baumela, který byl prohlášen za nezvěstného v roce 1982 po bitvě izraelských vojáků se syrskými silami v Libanonu.

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua uvedla, že dva syrští vězni pochází z drúzské vesnice Majdal Šams v Golanských výšinách.

Golanské výšiny na jihozápadě Sýrie židovský stát obsadil za války v roce 1967 a v roce 1982 je v rozporu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN anektoval. OSN, Evropská unie či Liga arabských států (LAS) považují Golanské výšiny za území okupované Izraelem. Sýrie Izrael jako stát neuznává.

Jeden ze Syřanů, Sidkí Makt, byl uvězněn v roce 2015 za „velezradu a špionáž, podporu terorismu a kontakt se znepřátelenou organizací“. Druhý, Amál abú Saláh, byl poslán za mříže ve stejném roce za zabití syrského civilisty.

Třiapadesátiletý Makt byl odsouzen k jedenáctiletému odnětí svobody za to, že špehoval pro vládu syrského prezidenta Bašára Asada. Šestadvacetiletý Saláh dostal sedmiletý trest za útok na izraelskou vojenskou sanitku, která převážela zraněné Syřany. Při útoku tehdy jeden Syřan zemřel. Oba muži se nyní mají vrátit do své vesnice.

Loni v dubnu Izrael již dva syrské vězně poslal zpět do vlasti jako první vstřícné gesto po navrácení pozůstatků izraelského vojáka Baumela, které v Sýrii objevily ruské síly.

Makt dnes novinářům před věznicí Keciot v jižním Izraeli řekl, že byl propuštěn „díky snahám prezidenta Bašára Asada“, a doplnil, že „izraelský nepřítel“ byl přinucen oba vězně bezpodmínečně propustit. Syrská státní agentura SANA citovala Maktova slova o tom, že se „těší na osvobození všech Syřanů“.

Zhruba 20 000 drúzů, kteří jsou podobně jako alávité prezidenta Asada šíitskou sektou a kteří žijí na Izraelem okupovaných Golanských výšinách, se považuje za Syřany a svrchovanost Izraele nad tímto územím neuznává.

Moskva se k propuštění vězňů zatím nevyjádřila. Ruský prezident Vladimir Putin nicméně tento týden teprve podruhé navštívil Sýrii od roku 2015, kdy začalo Rusko vojensky podporovat v syrské občanské válce Asada.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Šéfka německé CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

Šéfka německé CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Šéfka německé CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!