Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Svět

Izraelci jsou s plukem Azov, tvrdí Rusko. Putin se omluvil za slova o Hitlerovi

Ruský prezident Vladimir Putin (27. dubna 2022) foto: AP

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová uvedla, že izraelští žoldnéři spolupracují s ukrajinským plukem Azov, který je podezírán z neonacismu. V Moskvě též jednají ruští představitelé s palestinským hnutím Hamás, který Izrael považuje za teroristy. Ruský prezident Vladimir Putin se omluvil za výrok ministra zahraničí Sergeje Lavrova o Hitlerovi.
  18:38aktualizováno  20:37

„Řeknu něco, co politici v Izraeli, kteří nyní kují svou informační kampaň, nebudou pravděpodobně chtít slyšet,“ řekla Zacharovová v rozhovoru pro prokremelskou stanici Sputnik.

„Možná budou mít zájem. Izraelští žoldáci stojí prakticky bok po boku s ozbrojenci z Azova na Ukrajině,“ uvedla s tím, že jako důkaz viděla video. Rusové označují pluk Azov za neonacisty.

Na sociálních sítích se minulý týden objevily záběry zobrazující veterány z Izraele. A pod nimi je text, že bojují na Ukrajině proti ruským silám. To ze snímku není ovšem nijak patrné. „Chceme poděkovat celému izraelskému národu, izraelské vládě za to, že nám pomohli, zatímco můžeme bojovat proti Rusům v této těžké válce,“ říká na něm jeden bojovník v hebrejštině s přízvukem.

Spekuluje se, že na Ukrajině je skupina Izraelců, kteří se přidali do ukrajinských mezinárodních legií, sestávajících ze zahraničních dobrovolníků ochotných bojovat proti ruským jednotkám. Někteří Izraelci narození na Ukrajině mají dvojí občanství. Izraelské ministerstvo zahraničí odhaduje, že na Ukrajině zůstávají asi dva tisíce Izraelců, z nichž většina má právě dvojí občanství.

Izraelské média též uvedla, že skupina bývalých příslušníků izraelských komand zřídila na západě Ukrajiny tajné středisko pro vojenský výcvik Ukrajinců. Izraelské úřady údajně o tom ví, ale rozhodly se nad tím „zavřít oči“.

Jeruzalém se po vypuknutí invaze snažil vystupovat neutrálně. V poslední době ale vztahy mezi Izraelem a Ruskem začaly být silně napjaté kvůli masakrům v ukrajinských městech, které Izrael odsoudil, a kvůli ruským výrokům o údajném antisemitismu Židů, které pronesl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Dá se očekávat, že vyjádření Zacharovové ještě přilije olej do ohně.

Situaci se pokouší hasit ruský prezident. Kancelář izraelského premiéra Naftaliho Bennetta uvedla, že šéf Kremlu se premiérovi omluvil za slova ruského ministra zahraničí. Bennett omluvu přijal a poděkoval Putinovi za objasnění jeho postoje vůči Židům a památce holokaustu.

V rozhovoru s italskou televizí Lavrov prohlásil, že nacistický vůdce Adolf Hitler „měl také židovskou krev“ a „někteří nejhorší antisemité jsou Židé“. Lavrov se tímto způsobem pravděpodobně snažil čelit námitkám, že Rusové se pokouší o „denacifikaci“ země, která si ve svobodných volbách zvolila prezidenta židovského původu.

Kreml ve svém prohlášení po rozhovoru státníků diplomatickou roztržku ani omluvu kvůli Lavrovově výroku přímo nezmínil. „Byl vyjádřen oboustranný zájem o další rozvoj přátelských rusko-izraelských vztahů a udržování užitečných kontaktů mezi vedením obou zemím,“ uvedl.

Oba státníci před nadcházejícím výročím konce druhé světové války podle něj „zdůraznili zvláštní význam tohoto data pro národy obou zemí, které pečlivě uchovávají historickou pravdu o událostech oněch let a uctívají památku všech padlých, včetně obětí holokaustu“. „Ruský prezident připomněl, že ze šesti milionů Židů umučených v ghettech a koncentračních táborech, zabitých nacisty během trestných operací, bylo 40 procent občanů SSSR,“ uvedl Putinův úřad v prohlášení.

Izraelský šéf diplomacie Jair Lapid dříve označil Lavrovovy výroky za „neodpustitelné, šokující a historicky chybné“. „Říci, že Hitler byl Žid, je totéž, jako říci, že Židé zabíjeli sami sebe. Židy pronásledovali nacisté, pouze nacisté prováděli systematické vyhlazování židovského národa,“ řekl s tím, že si předvolal ruského velvyslance a požadoval omluvu.

„Věnovali jsme pozornost antihistorickým poznámkám ministra zahraničí Jaira Lapida, které z velké části vysvětlují rozhodnutí současné vlády podpořit neonacistický režim v Kyjevě,“ reagovalo následně ruské ministerstvo zahraničí, které odkázalo na údajné případy „kooperace mezi Židy a nacisty“.

Roztržka přichází ve chvíli, kdy se v Izraeli se vede usilovná debata, zda země ještě více nepodpoří Ukrajinu. Izrael už na Ukrajinu poslal polní nemocnici a 100 tun humanitárního materiálu, včetně systému na čištění vody, zdravotnického vybavení, přikrývek a plášťů. Ministr obrany Benny Ganc schválil dodávku ochranných vest a helem.

List Haarec tvrdí, že stále více izraelských politiků a vojenských představitelů je nakloněno tomu, aby se zvýšila vojenská pomoc Ukrajině. Dodávky ale zřejmě nebudou obsahovat systémy protivzdušné obrany, moderní zbraně a útočné systémy.

Rusko jedná s Hamásem

Zmírnění napětí pravděpodobně ani nepomůže přijetí palestinské delegace v Moskvě, sestávající z příslušníků islamistického hnutí Hamás, které Izrael považuje za teroristickou organizaci. Delegace má probírat vztahy Ruska a Palestiny či situaci v Jeruzalémě. Na programu je mimo jiné i setkání představitelů Hamásu s muslimským lídrem Čečenské republiky Ramzanem Kadyrovem.

Delegaci vede Músa abú Marzúk, zástupce vedoucího politického vedení Hamásu, který o válce Ruska s Ukrajinou uvedl, že symbolizuje konec „éry Ameriky jako unipolární supervelmoci“. Jiní představitelé Hamásu zdůrazňují, že hnutí s konfliktem nemá nic společného, poukazují ale na údajný „dvojí metr“ Západu, který financuje ukrajinský odpor, ale nečiní tak v případě Palestinců.

Autor: