8. července 2019 16:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izrael se snaží zavděčit Trumpovi. Po kruhovém objezdu a osadě po něm pojmenovali i náměstí

Odhalení názvu náměstí Donalda Trumpa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odhalení názvu náměstí Donalda Trumpa. | foto: youtube.com/ Arutz Sheva TV

PRAHA Izraelské město Petah Tikva pojmenovalo po americké hlavě státu náměstí. Podle tabule upozorňující na název tak město učinilo z úcty k rozhodnutí Donalda Trumpa, kterým uznal Jeruzalém jako hlavní město Izrale.

Ministr zahraničí Haim Katz, ministr ekonomiky Eli Cohen a starosta města Petah Tikva Rami Greenberg minulý týden za slavnostních fanfár odhalili nový název náměstí na ulici Haim Ozer, kde se nachází i městská radnice. Od nynějška to bude Náměstí Donalda Trumpa.

„Nikdy nebyl v čele USA tak sympatický a podporující prezident jako je Donald Trump,“ uvedl při oslavě nového náměstí starosta Greenberg. „Vážíme si jeho podpory státu Izrael a jeho občanů. Je tak příhodné, že hlavní náměstí čtvrtého největšího města v zemi bude pojmenováno po něm.“

Svou podporu v dopise vyjádřil i premiér Benjamin Netanjahu, který se však slavnostního odhalení nezúčastnil. „Prezident Trump je pravým přítelem Izraele,“ napsal Netanjahu.

Není to však první místo, které bylo v Izraeli pojmenováno po Donaldu Trumpovi. Loni starosta Jeruzaléma oznámil, že město pojmenuje po současné americké hlavě státu kruhový objezd nedaleko nově zřízené ambasády. Zastupitelé tak prý chtěli ukázat lásku a respekt, který chovají vůči Donaldu Trumpovi a americkému lidu.

Letos pak izraelský premiér Benjamin Netanjahu pojmenoval po Donaldu Trumpovi nové městečko na Golanských výšinách. Podle dubnového vyjádření vlády tak chce Izrael projevit vděk za to, že Trump uznal svrchovanost Izraele nad tímto strategicky významným územím.

Golanské výšiny na jihozápadě Sýrie obsadil židovský stát za války v roce 1967 a v roce 1981 je v rozporu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN anektoval. OSN, Evropská unie či Liga arabských států považují Golanské výšiny za území okupované Izraelem. Trump uznal svrchovanost Izraele nad Golanskými výšinami podpisem dekretu v březnu.

mhMartin Hampejs

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!