Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Další spor Polska a Izraele. Poláci omezili košer porážky

Židovský rituál Kapparot – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Židovský rituál Kapparot – ilustrační foto | foto: ChameleonsEye / Shutterstock.com

JERUZALÉM Ještě ani neutichl spor kolem polského zákona o holokaustu, který trestá vězením používání výrazu „polský koncentrační tábor“, a už se připravuje další norma rozdělující Polsko a Izrael.

Jak informoval izraelský server Ynetnews, chystá se v tomto týdnu Sejm, tedy dolní komora polského parlamentu, hlasovat o novém zákonu o zacházení se zvířaty. Jeho součástí má být i faktický zákaz rituálních porážek, jež jsou nutné k produkci košer masa. Zákon také omezuje vývoz košer masa ze země, což by zasáhlo židovské komunity po celé Evropě. Zvýšení ceny masa by ale pocítili i Izraelci, protože některé tamní obchody maso právě z Polska dovážejí.

Zákon zakazuje popravu zvířat v „nepřirozeném stavu“, čímž by se prakticky znemožnily židovské rituální porážky. Nepřirozeným stavem se totiž rozumí stav, kdy zvíře nestojí na všech čtyřech. Jak ale serveru vysvětlil šéf Evropské židovské asociace rabín Menachem Margolin, židovské zákony zakazují na popravčí nůž jakkoliv tlačit, aby bylo zvíře uchráněno od zbytečné bolesti. To však není možné, pokud zvíře stojí na všech čtyřech.

Zatímco někteří bojovníci za práva zvířat považují rituální porážky za kruté kvůli faktu, že při nich zvířata zůstávají při vědomí, obhájci porážek to odmítají. Průběh porážek je přitom podobný v židovské i muslimské obci.

Zákon podle Izraele narušuje náboženskou svobodu

Margolin žádá izraelskou vládu, aby se s Varšavou dohodla na dodatku zákona, který by košer porážky umožňoval. „Tato omezení košer porážek jsou v naprostém rozporu s principem náboženské svobody v EU,“ argumentuje rabín. „Situace v Polsku je nepřijatelná. Žádám polskou vládu, aby se vyhnula schválení tohoto ostudného zákona,“ dodává.

Margolin upozorňuje i na osud podnikatelů, kteří investovali velké peníze do nových továren na výrobu košer potravin a do košer jatek. Po zákazu vývozu košer masa je nyní budou moci zavřít. Rabín si krok polské vlády strany Právo a spravedlnost (PiS) vysvětluje nacionalismem a populismem, jež „z politických důvodů vytváří války proti židům“.

Polsko zatím na kritiku ne reagovalo. Košer porážky už tamní parlament zakázal v roce 2013, rozhodnutí poslanců ale tehdy zvrátil ústavní soud.

Milan Rokos

Autor

Milan Rokosmilan.rokos@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Advantage Consulting, s.r.o.
SW Developer (30-40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč